ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Кремъл се опитваше да прилъже Ким Чен-ин в Русия още от 2015 година и най-накрая успя: бронираният влак на севернокорейския лидер пристигна във Владивосток, където на 25 април ще се състоят преговорите му с Владимир Путин. Естествено, моментът е избран неслучайно. След неудачната среща с Доналд Тръмп в Ханой, на Ким му трябва посредник, който може да върне преговорният процес в конструктивно русло, пише руският вестник „Московский комсомолец“ в материал, предаден без редакторска намеса, пише "Фокус".
Това е напълно по силите на Москва: по думите на експертите, проблемът с КНДР (Корейската народно-демократична република) е един от малкото, където се съхранява пълноценното сътрудничество между САЩ и Русия и американците се вслушват в мнението на Москва.
Преди две седмици Ким Чен-ун заяви, че е готов да проведе трета среща с Доналд Тръмп, ако САЩ излязат със справедливи и взаимноприемливи предложения. „Няма да се поколебая да подпиша споразумение, стига то да отговаря на интересите на КНДР и САЩ“, подчерта той.
Засега САЩ настояват за твърд вариант на сделката, предвиждащ смекчаване на санкциите но само в замяна на пълен отказ на Пхенян от ядрено оръжие и в момента тя няма перспективи. Но те могат да се появят с посредничеството на Русия и Китай, предполагат в КНДР.
Впрочем, в Москва, разбира се, не искат да признават факта, че Ким отговори на поканата на Владимир Путин само, след като възникнаха трудности с Вашингтон и ситуацията „се нажежи“.
Помощникът на президента по международните въпроси Юрий Ушаков напомни на журналистите, че наскоро в Северна Корея се състоя сесия на Народното събрание, на която Ким Чен-ун бе преизбран за председател на Държавния съвет на КНДР. (А освен това получи нова титла: Върховен представител на целия корейски народ). „По този начин той ще осъществи първата си визита след преизбирането в нашата страна“, подчерта Ушаков. „Ние възприемаме това посещение като ключово събитие в двустранните отношения за последните години. То, също така, има важно значение за съдействието по политико-дипломатическото разрешаване на проблемите на Корейския полуостров и обезпечаването на сигурността в Североизточна Азия, като цяло“.
Според представителя на Кремъл в центъра на преговорите ще бъде решението на ядрения проблем на Корейския полуостров. Припомнете си, че през 2017 г. Русия и Китай разработиха "пътна карта" за денуклеаризация на КНДР, която предвижда поетапни стъпки на Пхенян и Вашингтон един към друг. По-специално, тя включва предложение за „двойно замразяване“ - ядрено-ракетните изпитания на КНДР и военните учения между САЩ и Южна Корея - и „паралелния напредък“ към ядреното разоръжаване и създаването на система за сигурност в региона.
Според руския външен министър Сергей Лавров много точки от плана са "вече фактически признати и търсени в договорите на Пхенян, Сеул и Вашингтон“ и страните трябва да продължат да се движат в тази посока. "Готови сме да допринесем за засилването на положителните тенденции. Първата част от Пътната карта очевидно вече е изпълнена. Трябва да преминем към втората и ще допринесем за това", каза Ушаков пред журналисти.
В допълнение, според много експерти, Москва, която не обича манията на Ким Чен-ун за Доналд Тръмп, ще предложи на корейския лидер да се върне към шестстранните преговори, в които освен САЩ и КНДР ще участват и Русия, Южна Корея, Япония и Китай.
Този формат е създаден през 2003 г., но бе свален по инициатива на Пхенян след 5 години. Има шанс Ким да се съгласи с това предложение, тъй като перспективата на Доналд Тръмп да остане на власт за втори мандат все още не е очевидна. И не е препоръчително да се преговаря за нещо с „куца патица“: както показва практиката на американско-севернокорейските отношения, новите американски президенти не винаги изпълняват обещанията на своите предшественици.
Освен това трима членове на шестстранния формат (Русия, Китай и Южна Корея) ще настояват САЩ и Япония да облекчат режима на санкции, тъй като Пхенян не е провеждал ядрени опити вече две години. Професорът от МГИМО, експерт по Северна Корея Георгий Толорая напомня, че конструктивното сътрудничество по проблема с КНДР между Москва и Вашингтон все още се поддържа: Специалният представител на Държавния департамент Стивън Бийгън редовно посещава Русия, а американците слушат нашето мнение.
В допълнение към ядрения въпрос, по време на преговорите между Путин и Ким се планира обсъждане на двустранните отношения. Заради санкциите, които Русия трябва да спазва, те не се развиват много успешно, каза Ушаков. Търговският оборот е намалял с 56% до „скромните” 34 млн. долара, но през март междуправителствената комисия на Руската федерация-КНДР се опита да намери изход от ситуацията. В частност, беше разгледан механизмът на бартерната търговия без участието на банките.
В дневния ред се включва и въпросът за работниците от Северна Корея, като последните трябва да напуснат Русия преди края на 2019 година. "Този въпрос е свързан със санкции, така че ще бъде възможно да се коментира само след размяна на мнения във Владивосток," отказа Ушаков да разкрие позицията на Кремъл. "Не бих искал да се намесвам в същността на преговорите, които ще проведат президентът и председателят."
Самият Путин нарече формата на преговорите „типичен”, въпреки че има някои особености. В края на срещата не се очаква подписване на документи (въпреки че обикновено се подготвят за такива посещения), нито пресконференции, нито дори съвместно изявление. Журналистите ще могат да уловят само поздрава на лидерите в началото на срещата "един на един". Останалата част от програмата (а това са преговори в тесен и разширен формат, както и официален прием) ще се проведе без участието на медиите.
Трябва да се отбележи, че кампусът на ДФУ, пълен с полицията, Федералната служба за охрана и кучетата, е изцяло на разположение на лидера на Северна Корея и неговата делегация от 230 души. Владимир Путин ще пристигне във Владивосток преди обяд на 25 април, след като проведе среща за ситуацията около пожарите в Чита. След приключването на преговорите той ще отиде в Китай, където срещата му с президента Си Дзинпин е насрочена за 26 април.
Що се отнася до Ким Чен-ун, той ще остане в Русия до събота. Различни източници съобщават за богата културна програма, подготвена за госта. Тя включва посещение на океанариума и полагане на венци с участието на командването на Тихоокеанския флот, както и посещение на Приморската сцена на Мариинския театър, където искат да покажат на Ким танца на малки лебеди и да изпеят „Очи черньiе“.
В местния хлебокомбинат, спомняйки си за визитата на Ким Чен-ир, отново изпекоха хляб с черни ъгли – в случай, че сина също се заинтересова от здравословна храна. Въпреки това, засега плановете на председателя остават класифицирани като „тайни“. В интерес на истината, и неговата преговорна позиция по ядрения проблем на КНДР, която той възнамерява да изрази на Владимир Путин.