BG EN

Вижте стоки за колко милиарда лева са изнесени от България

Икономика

Вижте стоки за колко милиарда лева са изнесени от България

10156
на 13.01.2021
Вижте стоки за колко милиарда лева са изнесени от България
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Общо изнесените стоки от България към трети страни и към страни-членки на Европейския съюз (ЕС) са на стойност над 50 млрд. лв. Това показват предварителните данни за периода януари-ноември 2020 г. на Националния статистически институт (НСИ). Показателят намалява със 7,8 на сто за година.

препоръчано

Внесените стоки пък са на стойност 54,4 млрд.  лв. или с 9.9% по-малко спрямо същия период на 2019 г. Само през единадесетия месец общият износ е надолу с 9.6%, като достига 4,8 млрд. лв., а вносът намалява с 0.5% и е на стойност 5,6 млрд. лв. Общото външнотърговско салдо  е отрицателно и е в размер на 4,4 млрд. лв.. Само през ноември то също е отрицателно и е равно на 829.6 млн. лв.

За периода януари-ноември 2020 г. износът на стоки от България за трети страни е 16,9 млрд. лв. (12,3% спад за година). Основни търговски партньори са Турция, Китай, Обединеното кралство, Съединените американски щати, Сърбия, Република Северна Македония и Руската федерация, които формират 54,9% от износа за трети страни. Най-голям ръст в износа има при сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (40,4%) , а най-голям спад при секторите „Минерални горива, масла и подобни продукти“ и „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн“ със съответно 59% и 26,9%.

Вносът от трети страни е 21,1 млрд. лв. (9,6% спад). Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Турция, Руската федерация, Китай, Сърбия и Украйна. Най-висок ръст има в секторите

„Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. горивата)“ (94,2%) и „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (81,5%). Най-голям спад се наблюдава в сектор „Минерални горива, масла и подобни продукти“ с 50,6 на сто.

Само през ноември износът и вносът с трети страни са съответно 1,5 млрд. лв. (20.5% спад) и 2,1 млрд. лв. (3,6% спад).

 

 

 

 

 

 

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството
ПИК TV x
ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Виктор Димчев: ППДБ си смениха дилъра, казва се Румен Радев. Готви се гражданска война с кръвопролития и жертви. Кандидатите на ГЕРБ за Дондуков 2 може да са само Христо Стоичков и Лили Иванова (ВИДЕО) ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Виктор Димчев: ППДБ си смениха дилъра, казва се Румен Радев. Готви се гражданска война с кръвопролития и жертви. Кандидатите на ГЕРБ за "Дондуков" 2 може да са само Христо Стоичков и Лили Иванова (ВИДЕО)
ново
Днес: 6
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК