Вицепрезидентът Илияна Йотова: Искам да знам как задълженията на Мюфтийството заплашват националната сигурност
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Искам да знам как задълженията на Мюфтийството заплашват националната сигурност на България. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова в ефира на БНР във връзка със Закона за вероизповеданията.
Тя посочи, че не вижда парламентарна криза. „Парламентарната криза е тогава, когато парламентът е блокиран и не може да взима решение. Дотолкова, доколкото БСП е извън парламента, но всички останали политически партии са вътре, те имат едни 158 гласа, които са абсолютно достатъчни, за да се взимат всякакъв вид решения. Да, вярно е трудно с командировки, с отсъствия и пътуване навън“, посочи Йотова. Според нея се поставят много сериозни въпроси, които далеч надвишават по своето значение и по своята важност пазенето на един или друг кворум, една или друга сесия или заседание на Народното събрание. „Бях озадачена от този аргумент във връзка с националната сигурност. Много бих искала да излязат хората, които се мотивират по този начин и да кажат как Мюфтийството в България заплашва националната сигурност“, коментира още Йотова.
Тя заяви, че иска да знае как задълженията на мюфтийството заплашват националната сигурност на България. „Да бъдат така добри, да излезе финансовият министър, който очевидно е разрешили това, да излязат тези, които вземат решенията в управляващото мнозинство и естествено, че не могат да кажат всичко, но да кажат в каква посока те виждат заплахата за националната сигурност на страната. Без тази тяхна мотивировка аз не зная какво означава това да бъдат амнистирани или да бъдат опростени тези задължения. Това са тежки прецеденти. Не искам в никакъв случай да опростявам нещата и да казвам, че това е въпрос на политическа сделка. Твърде би било елементарно. Искам действително да видя как се развива цялата ни политика по отношение на вероизповеданията, ние имаме ли представа в България колко са те в момента, каква е тяхната дейност. Тук не визирам нито едно конкретно вероизповедание“, допълни Йотова. Според нея, ако тази тема е свързана с националната сигурност, трябва да бъде разрешавана на много високо ниво. „Когато говорим, че вероизповеданията ще бъдат финансирани от българската държава, за да бъдат ограничени влиянията отвън, това беше тема и на един КСНС при президента, смятам, че това беше правилната посока, в която българската държава разсъждаваше. Живеем в един доста опасен свят, радикални настроения, движения могат да влизат по всякакви начини. Ние сме се опитали да ограничим един от тях и това беше правилната стъпка. Оттук нататък трябва да се види така как разумно първо удовлетворява волята на българските граждани, които са свободни да изповядват едно или друго вероизповедание и как българската държава може да помогне за тяхното финансиране, а защо не да им се даде възможност да го правят през проекти“, обясни още вицепрезидентът.