Владимир Чуков: В Сирия се формират дори белези на една квази Световна война
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Отиващата си 2015 г. отбеляза своеобразна кулминационна точка на най-кървавото, най-драматично развитие на събитията, които са се случвали в Близкия Изток.
Това каза за предаването „12+4“ по „Хоризонт“ арабистът проф. Владимир Чуков.
За съжаление Сирия се оказа разковничето. Тя се оказа пътепоказателя по много, много причини. Борбите там имат не само национални измерения. Там се преплетоха интересите на регионални сили, които имат желание да бъдат надрегионални, да играят световна роля. Във втората половина на тази година видяхме че се формират дори белези на една квази Световна война, тъй като се формираха две антитерористични коалиции. От едната страна е Запъдът, лидиран от САЩ, която формира своята коалиция още през август м.г., а от септември т.г. се формира и Руската коалиция „ 4 + 1 „ – Русия, Иран, Ирак, Сирия + Хизбула, което очевидно даде много неприятния профил на сблъсък ,познат и от средата на миналия век, твърди професорът.
Чуков не е оптимист за 2016 г. тъй като „сблъсъкът е част от характеристиките на позициите, предварително заети от двете страни“. Арабистът изрази надежда преговорите между режимът в Дамаск и опозицията да започнат на 25 януари.
В момента в небето над Сирия оперират авиациите на 20 държави изтъкна експертът, а на територията на страната става сблъсък между хора от 80 националности. В северната част на страната има директна конфронтация между Русия и Турция.
Ако в Сирия има директна военна конфронтация, то, за съжаление, трябва да кажем, че в България много силно се усеща вече медийна такава, което е, очевидно, много голямо предизвикателство пред българското правителство, пред българската държава, а ако щете и пред българското общество. Проекцията на това, което става в Близкия Изток много силно влияе, като тенденции, като настроение, върху ситуацията на Балканския полуостров и, респективно, в България, твърди Чуков.
Според Чуков, България трябва много ясно да нюансира своята проевропейска и проатлантическа външна политика, за да направи и вътрешнополитическата си позиция по-устойчива, срещу „амбициите на тези близкостоящи геопоолитически центрове, които са извън европейската сфера“. Експертът се обяви и а изграждане на стратегически партньорски отношения с Румъния. Според него твърденията за предстоящ разпад на ЕС заради проблемите му са пресилени, но Брюксел може да обърне по-малко внимание на страната ни заради тях и София трябва да засили партньорствата си на Балканите, за да компенсира негативните последствия.