BG EN

Властите в Турция обещават силна демокрация, Европа остава скептична

Балкани

Властите в Турция обещават силна демокрация, Европа остава скептична

7875
на 07.08.2016
Властите в Турция обещават силна демокрация, Европа остава скептична
Автор:   ПИК

Ще изглаждаме държавата си от нулата, твърди турски вицепремиер

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Президентът Ердоган е категоричен, че ще изгради Турция от нулата, вицепремиерът Куртулмуш обещава нов политически диалог, но европейски лидери са скептични. „До 30 август ще приключим с прочистването на всички структури от вредните елементи. От 40 г. насам групировката на Гюлен прониква навсякъде – в армията, в полицията, в съдилищата. Октоподът е пуснал пипалата си и за 20 дни или за месец е трудно да бъдат премахнати, това е дълъг процес. Но ще ги изтръгнем от корен, ще изградим държавата от нулата“, зарече се Реджеп Ердоган в интервю за арабската телевизия „Ал Джазира“.

препоръчано

Той изрази убеденост, че опитът за преврат е планиран от 3 години и е дело на Фетхуллах Гюлен и неговите терористи в униформи на турската армия, но призна, че никой не е очаквал това да се случи. Сега обаче прочистването на силовите структури е в ход, налице е твърда политическа решимост и всенародна воля за справяне със ситуацията, и не търсим отмъщение, а справедливо възмездие, посочи Ердоган.

Според него разследването от 17-25 декември 2013 г. по скандала с корупцията в грандиозни размери в правителството също е било опит за преврат, но контрамерките са дали резултат. Той не скри раздразнението си от критиките на базираната в Лондон правозащитна организация Амнести Интернешънъл заради настояването на Анкара Гюлен да бъде екстрадиран от САЩ и осъден в Турция. „Знайте си мястото, бъдете честни и адекватни. Преврат срещу правителство, избрано от народа, е непростимо престъпление. Това е удар върху мирните хора, избрали демокрацията пред тоталитаризма. И ние ще дадем урок на целия свят“, подчерта президентът.

„Променяме политическия език, преминаваме към диалог и ще блокираме всеки опит за преврат. Наложително е да се засилят стандартите на демокрацията – свободата на изразяването, свободата на медиите, политическия плурализъм в живота ни, способността на институциите да изразяват волята на народа и да няма противопоставяне, защото всички те са заедно в демократичния процес“, това заяви пред CNN Turk днес вицепремиерът Нуман Куртулмуш.

Часове преди големия митинг в защита на демокрацията в Истанбул той подчерта, че целта на преврата не е била само завземането на властта, а провокирането на гражданска война, конфронтация на политическите сили и обществото, и накрая окупация на Турция. Куртулмуш също обеща коренни реформи в името на демокрацията и на народа. Въвеждането на извънредното положение в страната обаче и съпътстващите го мащабни арести само по подозрения за връзки с Гюлен провокираха твърде негативни реакции в Европа.

Външният министър на Австрия Себастиян Курц призова за незабавно прекратяване на преговорите за присъединяването на Турция в ЕС и препоръча на властите да смекчат тона и репресивните действия. Австрийският канцлер Кристиян Керн заяви, че ще инициира дискусия сред европейските лидери заради пробойни в демокрацията и икономиката в страната. Турският външен министър Мевлют Чавушоглу светкавично отговори на нападките и обяви Австрия за столица на радикалния расизъм, а забележките към страната си окачестви като грозни и препоръча Виена да се концентрира в собствените си проблеми. Австрия се противопостави и на митингите на местните турски граждани в подкрепа на Ердоган, и седмица след опита за преврат на 15 юли посланикът на Турция във Виена бе привикан да даде обяснения.

В един и същи ден позициите на лидерите на Швеция се разминаха сериозно – министърът на външните работи Маргот Валстрьом се обяви твърдо за продължаване на диалога за членството на Турция в ЕС и се противопостави на идеята на Керн за дебата, а премиерът Стефан Льовфен обвини турските власти в крайно погрешен път след опита за преврат. „Турция върви по неправилен път и не става дума само за свободата на изразяването, трябва да се вземат предвид и действията спрямо медиите и журналистите. Ситуацията е твърде тревожна.

"Властите настояват от ноември турските граждани да получат правото на безвизово пътуване в Европа, но за да се стигне дотам, трябва да се изпълняват всички ангажименти по сделката за бежанците“, коментира по време на визитата си в Норвегия шведският премиер. Той допълни, че разбира трудностите на Турция в справянето с настоящата ситуация след опита за преврат, но акцентира на погазването на човешките права и международното законодателство в това отношение.

"Прекалено е това, което научаваме всеки ден – хора се хвърлят в затворите, уволняват се масово от работа и е твърде съмнително, че ще се докаже съпричастието на всички към опита за преврат, но е сигурно, че за дълъг период споразумението с Европа за бежанците ще бъде в опасност", посочи още Льовфен.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 7
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК