ВНИМАВАЙТЕ С ГЕРГЬОВСКАТА ТРАПЕЗА! Лекари предупреждават кое може да ни развали празника
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Най-често дискомфорт се причинява от животински храни, богати на мазнини, от захарни и тестени изделия и най-вече от термично обработени храни. Това каза д-р Петко Димов, коремен хирург в Коремна хирургия към ВМА, във връзка с преяждането по Гергьовден, пише Фокус.
Според него e по-добре да се консумират в по-голяма част плодове, зеленчуци и ядки. „Моят съвет е, че никога не трябва да се стига до крайности. Нито прекалено да гладуваме и да се поддаваме на някакви диети, нито да приемаме храна в излишък.
Най-голям проблем специално при българите е количеството на храната. Мисля, че ние приемаме от два до три пъти повече от храната, която ни е необходима за ежедневни нужди. Изключая спортистите, при които е желателно количеството на храната да бъде по-голямо“, каза д-р Димов.
Той препоръча да се наблегне на храни от растителен произход по възможност в суров вид. „Все пак когато се приемат животински храни това да бъде максимум два пъти в седмицата и в количество да речем два-три пъти по-малко отколкото сме свикнали да консумираме. Препоръчвам свежа и разнообразна храна. Тя е достатъчно богата на всякакви витамини, минерали и соли, които са ни необходими, за да живеем пълноценно. Съветите ми са хората да внимават най-вече с количеството на храната и алкохола, защото ние обичаме, като си похапваме да има алкохол в значителни количества“, допълни д-р Димов.


