Той съдържа само химикали и киселини, без естествени съставки
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Областната дирекция на агенцията по храните в Кюстендил разпореди изтегляне от търговската мрежа на три тона и половина фалшив оцет. Производството е на „Винпром-Дупница” АД, а продукцията на предприятието трябва да бъде изтеглена най-късно до края на другата седмица, съобщиха от областната агенция, цитирани от struma.com.
Проверката на дирекцията по безопасност на храните в Кюстендил днес е направена във връзка с повишено потребление на оцет в този сезон. При нея инспекторите констатирали, че „Оцет Винен” и „Ябълков оцет” са произведени по химичен път и съдържат единствено химикали и киселини. Етикетировката на продуктите също е подвеждаща, съобщиха от там.
„Надписите „Винен оцет” и „Ябълков оцет” категорично заблуждават потребителя, тъй като основната суровина за винения оцет е грозде, на ябълковия е ябълки, а в продуктите, такава липсва”, заяви директорът на областната дирекция на агенцията по храните в Кюстендил Първан Дангов. За struma.com той обясни, че и в двата вида оцет, които са произведени, съхранявани и реализирани в търговската мрежа през месеците септември и октомври, се съдържат оцетна киселина, ароматизатори, оцветители, подобрители, овкусители, които обаче също били без документация за произход.
„Близо 3,5 тона трябва да бъдат изтеглени от търговската мрежа незабавно”, предупреди шефът на областната дирекция. Първан Дангов съобщи, че още в първия ден на следващата седмица Агенцията по храните в Кюстендил започва проверки заедно с Комисията за защита на потребителите за подвеждащи етикети.
Във „Винпром Дупница” са констатирани общо седем груби нарушения по отношение на сградния фонд, на производствения и на технологичния процес за производството на винен и ябълков оцет за масово потребление, а дейността на предприятието засега е преустановена. „Глобите за всички нарушения няма да са по-малки от 2000 лева за всяко едно нарушение поотделно. Нарушенията са груби и санкциите са максимални, но извинете, недопустимо е все още да има производители, които си мислят, че могат да варят лютеница на гола поляна, пък после да я продават на хората за черен хайвер каза шефът на Агенцията д-р Първан Дангов.