Внимание! Вижте тези 10 храни, които най-неочаквано могат да се окажат вредни и да ни разболеят!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Зелените листни зеленчуци, яйцата и рибата тон са сред храните, които най-често предизвикват заболявания? Да, странно е, но оказва се факт – именно част от храните, които всички препоръчват като най-полезни, могат да ни донесат проблеми. Дори нещо повече – те са и сред най-честите причинители на заболявания, свързани с хранителни натравяния.
Това е заключението, направено от американския Център за наука в интерес на обществото (CSPI). В публикувания от центъра наскоро доклад се казва, че именно зелените листни зеленчуци, кълновете и дребните плодове (ягоди, малини, къпини, боровинки) са едни от най-добрите приносители на инфекции и токсини.
Според резултатите, получени чрез анализ на данни за масови хранителни заразявания от 1990 г. досега, зелените листни зеленчуци са станали причина за 363 масови инфекции и около 13 600 заболявания, повечето причинени от норовируси, ешерихия коли (E. coli) и бактерии на салмонела.
Другите храни в първата десетка са:
- яйца - 352 масови натравяния и 11 163 съобщени случая на заболяване;
- риба тон - 268 масови натравяния и 2341 съобщени случая на заболяване;
- стриди - 132 масови натравяния и 3409 съобщени случая на заболяване;
- картофи - 108 масови натравяния и 3659 съобщени случая на заболяване;
- кашкавал, замесен в 83 масови натравяния и 2761 съобщени случая на заболяване;
- сладолед, замесен в 74 масови натравяния и 2594 съобщени случая на заболяване;
- домати - 31 масови натравяния и 3292 съобщени случая на заболяване;
- кълнове - 31 масови натравяния и 2022 съобщени случая на заболяване;
- дребни плодове (ягоди, малини, къпини, боровинки) - 25 масови натравяния и 3397 съобщени случая на заболяване.
Според самите автори на доклада, не може да се определи с пълна сигурност до каква степен храните са пряко отговорни за случаите на масово заразяване, но със сигурност тяхното присъствие не е без значение.
Изследването е проведено при липса на данни за някои други масови храни като например говеждо и свинско месо, домашните птици и някои яйчни продукти.
Препоръката на експертите от Центъра е продуктите и храната да се съхраняват винаги студени, да се готви старателно, да се избягва консумирането на сурово месо, риба и яйца, обобщава Ройтерс.
Източник: zdrave.bg