ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Има условия за локално огнище от малария в Гърция. В общо 46 области там има опасност от разпространяване на болестта. Това съобщи главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев пред телевизия България он еър. По думите му в последните 10 години има тенденция на по-често избухване на заразата там, като през 2009 г. са възникнали първите случаи на местно предаване. Първоначалните случаи са с работници от чужбина, пренесли маларията върху местни хора.
Четирима заболели от малария вече има и в нашата страна, за миналата година случаите са били 28, посочи д-р Ангел Кунчев. Той обясни, че предпазните мерки срещу комарите са по-активно пръскане срещу насекомите, използването на отблъскващи вещества и използването на комарници.
Главният държавен здравен инспектор заяви, че има бум на ухапвания от кърлежи у нас. В резултат вече имаме 110 случая на лаймска болест, като от тях 24 са само в последната седмица.
Трябва максимално бързо да махнем кърлежа от тялото си, за да намалим шанса от заразяване с някоя от опасните болести, които пренасят, каза още д-р Кунчев.
За разлика от лаймската болест маларията се пренася от инфектирани комари. Тя е кръвна инфекция и се проявява с анемия, увеличаване на черния дроб и слезката, висока температура и втрисания.
Някои от видовете маларийни плазмодии имат способността да остават за по-дълго време в черния дроб преди да попаднат отново в кръвообращението. Това тяхно „дремещо състояние” е възможно да продължи месеци или години.
Освен чрез ухапване от заразени комари, заболяването е възможно да се предава и при кръвопреливане на заразени кръвни продукти, манипулации със замърсени инструменти и трансплантация на тъкани или органи.