Внимание! Посолството на Словения предупреждава за измами при наемане на работа в страната
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
След като през април дипломатическата мисия на България в Прага предупреди за зачестили сигнали за измами, свързани с осигуряване на работа в Чехия на български граждани, подобно предупреждение дойде и от Посолството в Словения, информира Дарик.
Със започването на пролетно-летния сезон зачестяват постъпващите в Посолството на Р България сигнали за некоректно отношение към българи от страна на словенските им работодатели, предупреждават от дипломатическата ни мисия в Любляна. Оттам информират за репортаж по Телевизия Словения, в който се изнасят данни за екплоатиране на български работници от страна на някои фирми в Словения.
Според репортажа фирмите развиват дейност в Лошката долина, в централна Словения, където през последните години полицията е разследвала десетки сигнали срещу некоректни работодатели, като „жертвите“ са основно от България. Те се изпращат в Словения с едногодишни договори, но малко по-късно са принудени да напуснат и трябва да избират дали да се приберат в България или да останат в предприятието да работят на черно.
От Посолството отбелязват, че е наложително да се увеличи осведомеността на кандидатите за работа да не подписват договори на словенски език, чието съдържание не разбират и в които не са фиксирани задълженията на работодателя за изплащането на заплатата и осигуровките. И последните случаи, по които се търси съдействието на посолството, показват, че често българските граждани не правят разлика между договор за работа и за наемане на жилище, твърдят от дипломатическата ни мисия.
Във връзка с предоставената от Посолството информация Главна инспекция по труда информира, че през 2014 г. и през т.г. не са постъпвали сигнали от български граждани, чиито права са били нарушени при полагане на труд в Словения. Инспекторите по труда са готови да реагират на всеки подаден сигнал за нарушаване на българското законодателство относно изпращането на българи в Словения, но е необходимо в него да има достатъчно данни за идентифициране на изпращащата фирма. Няма обаче достатъчно работещи механизми, с които да се идентифицират предварително предприятия, осигуряващи работа в Словения, за да бъде извършен превантивен контрол.
ИА ГИТ взема предвид подадената от Посолството информация и вече е потърсено съдействие от контролния орган в Словения, за да бъдат идентифицирани български предприятия, изпратили наши сънародници при местни работодатели, при които правата им са били нарушени. От Посолството беше предоставено име на една българска фирма, за която се предполага, че е нарушила законодателството, като осигурява работа на българи в Словения. Започнала е проверка и са предприети мерки за установяване на връзка с представител на фирмата.


