BG EN

Воден ад! 6 реки плашат да залеят половин България

ЧАС ПИК

Воден ад! 6 реки плашат да залеят половин България

11562
на 18.06.2014
Воден ад! 6 реки плашат да залеят половин България
Автор:   ПИК

Искър, Янтра, Огоста, Осъм, Лом и Русенски Лом ще покачат нивата си до дни

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

6 реки заплашват да залеят половин България в края на седмицата, предупреждават от Минис­терството на околната среда и водите (МОСВ). За периода четвъртък – събота реките Искър, Янтра, Огоста, Осъм, Лом и Русенски Лом ще покачат значително нивата си, показват данни на Европейска система за предупреждение на наводнения за водосборите на реките Дунав и Марица. 

препоръчано

Най-сериозно покачване ще има на водите Искър и Янтра, а Огоста ще достигне критичния си праг, предупреждават от екоминистерството.

От ведомството вече са изпратили информация до всички застрашени общини и Гражданска защита. Тяхната задача ще е да следят непрекъснато нивото на реките и да бъдат готовност за изграждане на изкуствени диги. “Вследствие на интензивни валежи или контролирано изпускане на язовири на отделни места са възможни по-сериозни повишения на нивата на реките”, обясниха от ведомството. По данни на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) към БАН в четвъртък се очакват между 13 и 60 литра на квадратен метър.

Информацион­­на­та система за ранно предупреждаване при наводнения, върху която работи МОСВ, все още не е готова, пише "Монитор". Системата, която ще е съвместен проект с НИМХ, ще следи в реално време нивата на реки, язовири и дебелината на снежната покривка. Изграждането й ще струва около 15 млн. лв.

 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 11 декември: Девата да не си и помисля за пътуване през граници, Козирогът го дебне КАТ САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 11 декември: Девата да не си и помисля за пътуване през граници, Козирогът го дебне КАТ
ПИК TV x
ГОРЕЩО В ПИК TV! Кирил Добрев побесня след провокацията на Денков: Тези политически шарлатани довчера искаха да участват във властта, предлагаха министри и искаха постове (ВИДЕО) ГОРЕЩО В ПИК TV! Кирил Добрев побесня след провокацията на Денков: Тези политически шарлатани довчера искаха да участват във властта, предлагаха министри и искаха постове (ВИДЕО)
ново
Днес: 52
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК