ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Нова наземна станция за наблюдение с дрон на границата заради бежанците ще бъде купена с парите, които правителството отпусна за Министерството на отбраната. Това става ясно от публикуваната стенограма на правителственото заседание. Сумата ще бъде нужна и за храна на границата от бежанци, съобщава БНР.
С 5 милиона лева ще бъде ремонтирана наблюдателната аеросонда. С нея ще се наблюдава границата. След като бъде купена новата наземна станция, аеросондата ще увеличи радиуса си действие от 140 км на 420 км.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов наскоро обясни, че системата е важна особено нощем.
25 милиона и 200 000 лева е общата сума, отпусната за военните. 12 милиона от нея ще бъде за привеждане в летателна годност на вертолет „Cougar“. Той ще помогне в усилване на граничното наблюдение, извършване на медицинска евакуация по въздуха, участие в операции по търсене, спасяване и евакуация в граничната зона.
Парите ще са и за 600 военни и техника, които да бъдат използвани при нужда от подкрепа за границата.


