ВОЙНА ЗА ГАЗА: Лавров потвърди лошите новини за "Турски поток"! Инвестицията на България от 2 млрд. лева виси на кантар заради Конгреса на САЩ
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В Конгреса на САЩ правят всичко възможно, за да спрат "Северен поток 2" и "Турски поток", но няма да им се получи. Това заяви министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров на пресконференцията след визитата си във Вашингтон. Там той се срещна с американския президент Доналд Тръмп и двете страни потвърдиха, че отношенията помежду им трябва да се развиват. Но сенаторите в САЩ са на друго мнение, предава EA Daily.
"Конгресът буквално е завладян от желанието да направи всичко, за да развали отношенията ни. Делото, започнато от администрацията на Обама, продължава. Но сме свикнали с тези видове атаки, знаем как да реагираме на тях. Уверявам ви, че нито "Северен поток 2", нито "Турски поток" ще спрат", коментира още Лавров.
Руската агенция припомня, че в понеделник Сенатът на САЩ прие бюджета за отбраната на страната за следващата година, в който са предвидени санкции за участниците в строителството на "Северен поток 2" и "Турски поток". Става въпрос за ограничения спрямо лица и компании, които имат отношение към изграждането на газопровода. Ръководителите на компаниите са заплашени от забрана за влизане в САЩ, замразяване на активите им под юрисдикцията на Вашингтон и забрана за транзакции. Компанията, по която най-вероятно ще ударят санкциите, е швейцарската Allseas. Именно нейните дъщерни фирми за полагане на тръби Pioneering Spirit и Solitaire и кораби за снабдяване в момента извършват строителството на датската част от "Северен поток 2".
"Причината за тази стъпка е, че прозорецът на възможностите се затваря. По-голямата част от "Северен поток“ вече е изградена", заяви Джим Ричард, ръководител на Комитета за външни отношения на Сената на САЩ. Според него санкциите ще "убедят" строителните фирми да спрат да работят по проекта, тъй като американските ограничения "ще им струват скъпо".
Една от причините за активирането на сенаторите е, че САЩ приеха закон за санкциите, който може да се приложи към "Северен поток-2", но Доналд Тръмп никога не го е използвал, а санкциите в бюджета за отбрана се предполага, че са задължителни.
В момента България строи продължение на газопровода “Турски поток“ през своя територия към Сърбия, която на свой ред трябва да изведе тръбата до Унгария. Цената на българската част от проекта е над 2 милиарда лева. Трасето е разделено на шест отсечки, всяка от които ще бъде тествана и въвеждана в експлоатация, за да върви възможно най-бързо изпълнението на проекта, който трябва да бъде напълно завършен за 605 дни.
Газопроводът "Северен поток 2" пък има за цел удвояване на руските доставки за Германия през Балтийско море. Наскоро Дания даде разрешение тръбата да мине през нейната акватория. Очаква се тръбопроводът да заработи до средата на 2020 г.
Бюджетът за отбрана забранява и продажбата на самолети F-35 на Турция заради покупката на руски ракетни системи С-400.