ВОЙНАТА НА САТЕЛИТИТЕ: Как частни компании помагат на Украйна да се защитава срещу Русия

Европа

ВОЙНАТА НА САТЕЛИТИТЕ: Как частни компании помагат на Украйна да се защитава срещу Русия

6952
на 24.05.2022
ВОЙНАТА НА САТЕЛИТИТЕ: Как частни компании помагат на Украйна да се защитава срещу Русия
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Не само тези, които само преди три месеца не можеха да кажат с кои държави граничи Украйна, сега говорят за Лиман, Херсон или Запорожие със същата увереност, с която споменават метростанциите.

препоръчано

Вече е възможно да се види в социалните мрежи – особено в Туитър – как се развива войната. Има карти, където можете да видите как фронтовете напредват или се оттеглят в почти реално време и с невероятна прецизност.

И всичко това, благодарение на изображенията на търговски спътници, които летят над Земята на стотици километри високо в космоса.

Компанията Maxar, базирана в щата Колорадо, в Съединените щати, твърди, че може да постигне толкова прецизни изображения, че в тях се откриват обекти от 30 сантиметра.

Ако през 1962 г. САЩ имаха нужда от полети на шпионски самолети U-2 над Куба, за да открият как Съветският съюз поставя ракети с атомни бомби на прага на Съединените щати, днес спътниците на търговските компании ни казват, благодарение на Google, къде танкове отиват в Донбас, какви маневри правят китайските подводници (очевидно репетират бомбардиране на Тайван и американската база в Гуам, в Тихия океан) или колко петролни сондажи са спрели да работят в Русия поради санкции.

Умножаването на компании за спътници, които получават изображения, които по-късно продават на своите клиенти, е един от ключовете към феномена OSINT, който е акроним, съставен от думите Open-Source Intelligence (тоест Разузнаване с открити източници).

Когато информацията от спътници се комбинира с информация от социалните мрежи – например видеоклиповете, които шофьорите на камиони на руската армия публикуваха в TikTok в първите дни на войната – е възможно да се отгатне къде са много от тези единици с минимална грешка.

Но частните сателитни компании също играят ключова роля в тази война. И тук се намесва компания със силно присъствие в Испания. Нарича се Satellogic и доставя на правителството на Володимир Зеленски сателитни снимки на Украйна.

„Изображенията, които получаваме от Украйна, ние ги поставяме на платформа, която е достъпна безплатно за правителствата и за неправителствените организации, които работят в региона“, обяснява пред EL MUNDO в телефонен разговор от Барселона, където живее, главният изпълнителен директор на компанията Емилиано Каргиеман.

„Ние, с нашите клиенти, решаваме каква информация да предоставим“, подчертава този 46-годишен аржентински математик, който основа първата си технологична компания, когато беше на 15.

Satellogic също има споразумение с Halifax International, организация, родена от германския фонд „Маршал“, мозъчен тръст на Вашингтон, който насърчава трансатлантическата солидарност, по силата на която „отдава“ сателити на украинското правителство на специална цена.

Така компанията може да премести своите 22 спътника през космоса според нуждите на Киев. Каргиман обаче е категоричен относно вида на изображенията, които се предават на правителството на Зеленски: „Нашите данни не са свързани с войната. Те се фокусират върху това как се евакуират гражданите, възможните маршрути за извеждане на цивилните, анализират причинените щети от определено събитие.“

Значението на тези сателити на частни компании за отбраната на Украйна е абсолютно ключово. Има много малко държави, които разполагат с тези системи, а тези, които ги имат, обикновено не споделят информацията, тъй като технологията на спътниците може да бъде дешифрирана въз основа на характеристиките на изображенията.

Въпреки подкрепата си за Украйна, Съединените щати казват, че не предоставят сателитни снимки на Украйна. Това, което правят техните сателити, е да получават информация, която след това изпращат до американска база в Германия, където изображенията и данните се „почистват“ от елементи, които биха могли да разкрият технологията или възможностите на устройствата.

След като тази задача бъде изпълнена, изображенията и друга информация се изпращат до Украйна.

Целият процес отнема само половин час. Това означава, че украинските въоръжени сили получават информация почти в реално време не само за руската дислокация, но и от тила.

Технически, Съединените щати не предоставят цели на Украйна, но това предаване на информация означава на практика да се каже на тази страна къде отиват руснаците, колко са силите и какво подкрепление имат.

Сателитите на Министерството на отбраната на САЩ имат капацитет да показват обекти от 10 сантиметра. Може би дори по-малки. Всъщност няма официална цифра.

Но данните за 10 сантиметра на пиксел идва от снимка на ракетна база в Иран, която Доналд Тръмп публикува в Twitter през август 2019 г.

Решението на президента на САЩ да покаже „urbi et orbi“ („на града и на света“ – от латински) изображенията, получени от шпионски сателит, предизвика паническа атака в Министерството на отбраната.

Изображенията на Satellogic имат резолюция от 70 сантиметра. Флотът на компанията й позволява да снима всяка точка на Земята 5 или 6 пъти на ден. Но нейните възможности ще нараснат драстично през следващите години.

Компанията, която има работна сила от 370 души в пет държави – Аржентина, Уругвай, Испания, САЩ и Нидерландия, очаква да има 200 спътника в орбита до 2025 г., което ще направи флота й способен да покрива цялата повърхност на планетата ежедневно.

Нейните планове за разширяване включват и нов завод за производство на сателити в Ротердам (Нидерландия) за производство на 100 сателита годишно, тъй като Satellogic, за разлика от други компании в сектора, проектира и произвежда изцяло свои собствени устройства.

В Испания, където пребивава голяма част от мениджърския екип, компанията разполага с продуктов екип от около 50 души.

Това сътрудничество е от съществено значение за украинското правителство, което няма спътници или разузнавателни самолети, сравними с тези на Русия. Има само дронове, които имат много ограничени възможности. Появата на тези спътници може да е изненадваща, но истината е, че това са системи, които работят от години.

Приложението им е навсякъде. За измерване на добива на петрол, например, така наречените „геоаналитични“ компании, като френската Kayrros или американската OILX, анализират сателитни изображения на петролни находища и в зависимост от дейността в тях – което включва например , отчитат природен газ, който се изгаря в устията на кладенците – те оценяват как се развива производството.

Kayrros също е измервал емисиите на парникови газове в страни като Бразилия, докато Satellogic, който съществува от 12 години, предоставя изображения „главно на застрахователи и компании, които трябва да наблюдават селскостопански и горски дейности“, обяснява Каргиман.

Сега към тази група можете да добавите нов клиент: правителството на Украйна.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за втория ден на май - Раците си печелят врагове, трудности очакват Девите САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за втория ден на май - Раците си печелят врагове, трудности очакват Девите
ПИК TV x
Любен Дилов пред ПИК TV: Уж реномираната кантора на Лена е произвела дърводелско изделие за Корал?! Все едно да обереш къща и да си изпуснеш личната карта вътре (ВИДЕО) Любен Дилов пред ПИК TV: Уж реномираната кантора на Лена е произвела дърводелско изделие за Корал?! Все едно да обереш къща и да си изпуснеш личната карта вътре (ВИДЕО)
ново
Днес: 74
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК