ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
12,8% от населението в България, или всеки осми човек (около 700 000-750 000 души) страда от бъбреци. Близо 90% от засегнатите са с бъбречна недостатъчност. 3800 са пациентите на хемодиализа. За тях са създадени 84 специализирани центъра в страната. Хроничното бъбречно заболяване е световен проблем за общественото здраве с неблагоприятни последици от бъбречна недостатъчност и преждевременна смърт.
То засяга приблизително 195 милиона жени по света и в момента е осмата водеща причина за болестност и смъртност при жените. Според статистиката 10% от населението по света страда от това заболяване, като всяка година се диагностицират нови 250 000 пациенти. Много от тях не подозират за съществуващо бъбречно увреждане. Честотата му нараства с увеличаване на възрастта и съответните придружаващи заболявания. При жените процентът на засегнатите е около 12,9-13,8%, при мъжете - 17,1%.
Важно значение имат сателитните нефропатии, пикочните инфекции и бъбречните аномалии, обясняват лекарите. Връзката между затлъстяването и бъбречната недостатъчност е двупосочна, затова и затлъстяването като световна пандемия ще доведе до увеличаване на болните с бъбречна недостатъчност, сочат прогнозите. Причините са няколко - застаряване на населението, непрекъснатото увеличаване на диабетиците, хипертониците и болните със затлъстяване.