ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Всеки трети младеж у нас планира да емигрира скоро в чужбина. Това сочи проучване на MBMD, направено по поръчка на Министерството на младежта и спорта. Целта на изследването е да определи нагласите на младите българи към образование, квалификация и намиране на работа.
От желаещите да емигрират обаче 53% не знаят чужд език или го владеят слабо, а точно половината от тях не са излизали въобще зад граница. 94% пък не са участвали в международни програми и обмен. Проучването показва още, че младите хора у нас не умеят да използват пълноценно свободното си време. Две трети от тях (67%) разполагат с такова, но не търсят начини да се преквалифицират, не учат и не спортуват. Цели 98% не посещават извънкласни дейности, а 69% не четат, пише "Монитор".
Половината от младите хора у нас не работят, а 62% от тях въобще не са регистрирани в бюрата по труда. „Ситуацията не е никак приятна. Държавата трябва да започне по-координирано да работи за включването на младите в обществения и професионалния живот.
България е на първо място в Европа по показателя NEETs на хора, които не работят, не учат и не се образоват с 22,6% при среден показател в Европа - 12%”, коментира тревожните данни зам.-министърът по въпросите на младежта Калин Каменов. Според него коренно трябва да се промени работата на младежките регионални центрове. В момента у нас съществуват 32, но някои от тях не осъществяват никаква дейност или работят неефективно. През 2014 г. са били финансирани общо 50 младежки проекта на стойност 1,4 млн. лв. „Посетихме един център в Пловдив, който е получил 45 000 лв. и се оказа, че той не работи. В Кърджали, където са дадени 35 000 лв., пък въобще не успяхме да го открием.
Ще посетим всеки един от 32-та центъра и ако някой си мисли, че ще харчи безконтролно пари, много се лъже”, закани се Каменов.