ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Отчаяният опит на германския канцлер Ангела Меркел да спаси работата си, вкара Европейския съюз в безпорядък, докато най-влиятелните лидери на Блока се надпреварват за това как да отговорят на предизвикателството на миграционната политика, пише британското издание The Daily Express, цитирано от „Фокус“.
Меркел беше подложена на натиск от баварските си съюзници в Християнсоциалния съюз (ХСС), чийто лидер Хорст Зеехофер заплаши да се откаже от поста си на вътрешен министър на Германия, ако страната не затегне граничния си контрол.
Независимо дали ултиматумът на Зеехофер е бил искрен или не, Меркел замина към Брюксел за юнската среща на върха на Европейския съвет с една цел – да запази работата си, като постигне обща европейска миграционна политика.
След девет мъчителни часа, европейските лидери най-накрая сключиха споразумение за това как да процедират в справянето с миграционния проблем, подриващ стабилността на ЕС.
Споразумението им, което не беше достатъчно за да задоволи Зеехофер, се провали в това да представи споделена отговорност за пристигащите в Европа мигранти, вместо това позволявайки „доброволна солидарност“ в усилията на континента да се справи с нелегалната имиграция, чрез така наречените „дебаркиращи платформи“, които да разубеждават хората от извършването на често фаталното преминаване на Средиземно море.
Освен лагерите, лидерите се споразумяха и за изграждането на центрове в европейските граници, но нямаше детайли за това кои държави могат да ги изградят или да приемат бежанци. Френският президент Еманюел Макрон заяви, че те ще бъдат в държави, където мигрантите първо са пристигнали.
Италия – входящата точка за хиляди мигранти, предимно от Африка – заплаши да попречи на цялата среща на върха, ако не получи помощ от останалите страни-членки и оспори че центровете трябва да бъдат изградени само в държави, които дадат съгласието си за това.
След връщането от Брюксел, Меркел и Зеехофер рестартираха своите вътрешни разговори, за да прекратят конфронтацията, заплашваща да свали германското правителство.
Двамата постигнаха компромис, който ще позволи изграждането на транзитни зони по южната граница на Германия, за да позволи по-бързата депортация на бежанци, които нямат право да търсят убежище в страната.
Меркел заяви: „След трудна борба и тежки дни, това е добър компромис“.
Според германския канцлер споразумението „ни позволява да запазим духа на партньорство в ЕС“.
Въпреки това, ако споразумението бъде одобрено от коалиционните партньори на ХДС Социалдемократическата партия, Ангела Меркел може да въведе политика, която заплашва цялата зона за свободно движение на ЕС – Шенгенското пространство.
Като резултат от германското споразумение, правителствата на Италия и Австрия заявиха, че ще върнат граничния си контрол, ако Берлин изпълни плановете си.
В изявление на австрийския канцлер Себастиан Курц се казва: „Ако това споразумение се превърне в позиция на германското правителство, ние ще се чувстваме задължени да предприемем действие и поради това федералното правителство е подготвено да предприеме специални мерки, за да защити нашите южни граници“.
Вицепремиерът на Италия Матео Салвини заплаши да затвори Бренерския проход – основният европейски търговски маршрут между севера и юга – който свърза индустрията на страната му с Германия.
Лидерът на „Лигата“ заяви: „Готов съм от утре да възстановява контрола при Бренер, защото Италия може само да спечели от това“.
Европейската комисия наблюдава ситуацията отблизо, но все още не предприема действие.
От там очакват Германия да финализира и представи плановете си, преди да оценят дали те отогварят на принципите на свободно движение на Европейския съюз.