Външните министри от ЕС разделени за разширяването на Съюза към Западните Балкани
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Външните министри на страните-членки от ЕС са разделени относно предложението на Европейската комисия за разширяването на Съюза към Западните Балкани. По време на срещата си в българската столица те обсъдиха за първи път плана, изложен в Стратегията на ЕК, поставила 2025 г. като възможна за присъединяването на Сърбия и Черна Гора, предава Ройтерс, цитирана от Фокус.
Унгарският външен министър Петер Сиярто заяви, че е „разочарован“ от поставената цел, заявявайки, че двете страни от „западнобалканската шестица“ трябва да бъдат приети още през 2022 г. „Смятам, че 2025 г. е твърде късна и че те заслужават значително по-бърза интеграция“, заяви той и подчерта, че влизането в ЕС може да облекчи напрежението между съседите в региона, които стоят на прага на Съюза.
Но Германия се колебае, посочвайки проблемите във върховенството на закона в новите страни членки като Румъния, България, Унгария и Полша. „Ситуацията в Косово е извънредно сложна. Ще говорим искрено за това днес“, заяви германският външен министър Зигмар Габриел.
Полша, Италия и Австрия са сред страните в ЕС, които са в полза на усилията за откриването на Съюза към региона, в който руското и китайското влияния растат.
„Кой ще влезе в Белград първи – Китай или ЕС? Трябва да реагираме, защото това са нашите съседи“, заяви австрийският външен министър Карин Кнайсъл.
Българският министър-председател Бойко Борисов заяви, че ще приеме лидерите на балканските държави на 1 март за преговори с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер за изграждането на нови пътища и ЖП линии за подобряване на свързаността с ЕС.
Но според словенския външен министър Карл Ерявец 2025 г. „не е реалистична“ като цел, защото, според него, страните от Западните Балкани се нуждаят от повече време, за да уредят споровете си и да изпълнят критериите за влизането си в ЕС.
Френският външен министър Жан-Ив льо Дриан също подхожда внимателно. „Ясно е че има условия и че тези условия са силно изискващи“, убеден е той.