Външният министър на Словения идва в София заради спора със Северна Македония
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министърът на външните работи на Словения Анже Логар заяви, че една от първите му предстоящи визити ще бъде в България във връзка с ветото на страната ни за започване на преговори със Северна Македония, предаде БНР.
Вчера Словения пое от Португалия шестмесечното ротационно председателство на ЕС.
Министър Логар изрази надежда, че след извънредните парламентарни избори у нас ще бъде сформирано правителство с голямо мнозинство, така че да бъде работещо, в т.ч. и по този въпрос. Той подчерта, че спорните въпроси трябва да се решат между двете страни и заяви:
„Една от страните има своите резерви към Северна Македония. Това означава, че трябва да ги елиминираме и да намерим решение, което ще удовлетвори страните-членки и няма да затрудни процеса на преговори, както и да отвори да отвори кутията на Пандора“.
Министърът припомни, че Северна Македония и Албания са изпълнили изискванията за започване на преговори и затова следващата стъпка трябва да бъде започването на междуправителствена конференция с тях.


