Външният министър на Турция: Има спешна нужда от разрешаването на споровете между Анкара и Вашингтон
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Намирането на начини за разрешаване на различията между Турция и САЩ е от спешна необходимост не само за двустранните отношения, но и за трансатлантическото сътрудничество. Това заяви външният министър на Турция Мевлют Чавушоглу в Мадрид, цитиран от турското англоезично издание Hurriyet Daily News и „Фокус”.
Изданието се позовава на разговор на Чавушоглу с испанската агенция EFE.
"Турция оценява дълбоко вкоренените си отношения със Съединените щати – заяви първият дипломат на Турция. - Ние имаме съюз, който е издържал изпитанието на времето и е допринесъл за формирането на трансатлантическия политически пейзаж".
Чавушоглу отбеляза, че в момента Анкара и Вашингтон спорят по редица важни въпроси, особено по отношение на националната сигурност на Турция, като американската помощ за терористичната групировка ПКК и нейната сирийска издънка – Отрядите за народна самоотбрана (ОНС), нейното бездействие срещу организацията на Фетхуллах Гюлен (ФЕТО) и санкциите срещу Турция.
Той изрази признателността на Турция за посещението на избрания президент Джо Байдън в Анкара в качеството му на вицепрезидент при администрацията на Обама след опита за преврат на 15 юли 2016 г., показвайки солидарността си с турското правителство и нация.
"Заради това ние се надяваме, че тази представа от първа ръка за опасността, породена от тази терористична организация, ще позволи на новата администрация на САЩ да предприеме спешни и конкретни действия срещу ФЕТО и нейния лидер - каза Чавушоглу. - Но преди всичко се надяваме, че Вие, новата администрация на САЩ, осъзнавате стратегическото значение на турско-американските отношения и ще предприемете необходимите стъпки за увеличаване на пълния им потенциал. Начинът за това е да се справим с нашите различия чрез диалог и дипломация, както правят съюзниците ".
Чавушоглу заяви, че добра първа стъпка за това би било премахването на санкциите на администрацията на Тръмп срещу Турция, наложени съгласно Закона за противодействие на американските противници чрез санкции (CAATSA).
На 14 декември САЩ наложиха санкции на Турция заради придобиването на руската система за противоракетна отбрана С-400.
През април 2017 г., след като продължителните усилия за закупуване на система за противовъздушна отбрана от САЩ се оказаха безполезни, Турция подписа договор с Русия за придобиване на модерния ракетен щит.
Американски служители изразиха възражение срещу тяхното разполагане, твърдейки, че биха били несъвместими със системите на НАТО и биха изложили самолетите F-35 на възможен шпионаж от Русия Турция обаче подчерта, че С-400 няма да бъдат интегрирани в системите на НАТО и не представлява заплаха за Алианса или въоръженията му.
Турските служители многократно са предлагали работна група, която да разгледа въпроса за техническата съвместимост.
"Няма място за заплахи или санкции сред съюзниците. Тези санкции, независимо от целта или основата, са пряка обида за суверенитета на Турция", добави Чавушоглу.
Той подчерта, че Турция е важен съюзник на НАТО и допринася за усилията на Алианса за изпълнение на основни задачи, особено по отношение на колективната отбрана, управлението на кризи и сътрудничеството в областта на сигурността.
"Ние сме един от петте най-големи участници в мисиите и операциите на Алианса и осмият по големина вносител в общия бюджет на НАТО," каза той.
Чавушоглу добави, че НАТО предлага солидна основа за подобряване на отношенията със САЩ, като добави, че новата администрация трябва да признае значението на Турция в рамките на Алианса.
"Надяваме се, че администрацията на Байдън ще види това и ще се ангажира с нас в смислен диалог, който ще ни помогне да се върнем към реалния си дневен ред и да започнем да си сътрудничим по-ефективно по редица въпроси, вариращи от Сирия до Либия - каза той. - В тази връзка първоначалните послания, идващи от администрацията на Байдън относно важността на трансатлантическите отношения и ефективния мултилатерализъм, както и ангажимента за конструктивно сътрудничество със съюзниците, са доста обнадеждаващи. Всяка стъпка в тази посока би била от полза както за нашите отношения, така и за по-широката трансатлантическа общност".


