Външно министерство: Всяко транснационално пътуване сега е авантюризъм
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Рестриктивните мерки на различните правителства за ограничаване на коронавируса на практика отиват в една посока, но с различна скорост – ограничаване на преминаването на граници. На места вече има пълна забрана, на други места все още има „проходимост” на границите, картината е пъстра.
"Усилен е капацитетът на горещия денонощен телефон на Министерството на външните работи, на който се търси съдействие за прибиране от чужбина в ситуацията на пандемия от коронавирус. Вече има над 1700 сигнала и молби за съдействие", съобщи пред БНР Бойко Христов, член на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса от страна на МВнР.
"На телефонните линии непрекъснато има дежурни, но проблемът е в сигнала „свободно”, който се чува при повикване отвън. Така хората си мислят, че на телефона няма човек. Това е особеност на централата", уточни Христов.
"Хората могат да ползват и връзка със съответните посолства и консулства зад граница", посъветва той.
"Всяко транснационално пътуване в момента е съпътствано с много голяма доза авантюризъм и риск", подчерта Бойко Христов.
Той посъветва сънародниците ни, които са в чужбина, ако не се налага да се върнат в този момент, да не предприемат пътуване към страната.
"Българите, положителни за коронавирус в друга държава, трябва да изкарат карантината си там – такива са международните разпоредби", обясни още Христов.
"Към момента нямаме сигнал за българин, който е в тежко състояние заради коронаовирус в чужбина. Има установен механизъм, по който, ако има българи в тежко здравословно състояние, българските власти биват информирани", уточни той.
"Официално наложената забрана за екскурзии облекчава ситуацията", посочи още Бойко Христов.
Все още има организирани групи, които още не са се прибрали. Затова външното министерство работи съвместно с Министерството на туризма за завръщането им в страната.