BG EN

Въоръжени лица отвлякоха 100 души от пазар в селище южно от Багдад

СВЕТЪТ ДНЕС

Въоръжени лица отвлякоха 100 души от пазар в селище южно от Багдад

3691
на 17.06.2014
Въоръжени лица отвлякоха 100 души от пазар в селище южно от Багдад
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Въоръжени мъже са отвлекли около 100 души от пазар за плодове и зеленчуци в Мувейлаха, на около 60 км южно от Багдад, предаде ДПА.

препоръчано

Хората са били отведени в неизвестна посока, посочва представители на иракските служби за сигурност.

В Ирак вече бяха отвлечени 80 турски и 16 грузински граждани.Турският медиен регулатор забрани на медиите в Турция да публикуват информации, свързани с отвлечените. Премиерът Реджеп Тайип Ердоган критикува остро турските медии заради начина, по който отразяваха случая.

По-рано днес иракският вицепремиер Хусейн аш Шахристани, отговарящ по въпросите на енергетиката, каза, че над 2 млн. иракчани са се записали доброволци, за да се сражават срещу джихадистите от групировката „Ислямска държава в Ирак и Леванта“.
„Никой не знае как ще свърши тази битка, но ние ще победим“, заяви вицепремиерът.

Около 5000 иранци също са се записали като доброволци, за да защитават шиитските свещени места в Ирак,
предаде АФП. Доброволците са се записали по призив на организация, нарекла се „Народен генерален щаб на защитниците на шиитските светини“. Доброволците са организирани в отряди. Ако иранският духовен лидер аятолах Али Хаменей им даде заповед, те ще се отправят в Ирак.

Иран, с преобладаващо шиитско население, подкрепя правителството на иракския премиер Нури ал Малики, който също е шиит. Техеран обеща помощ на Багдад, ако получи официално искане за това.
Междувременно най-малко 44 задържани лица загинаха, след като сунитски бойци нападнаха полицейски участък и влязоха в сблъсък с членове на проправителствено шиитско опълчение, охраняващо арестантското помещение, заявиха полицейски служители, цитирани от АП.

Има противоречиви информации за това как са умрели арестантите. Трима полицейски служители казаха, че участъкът в провинция Диала бил нападнат снощи от ислямистки бунтовници. Нападателите се опитали да освободят арестантите, които били заподозрени сунитски бойци.

По думите на полицаите членовете на шиитското опълчение убили задържаните от близко разстояние. Служител в моргата в провинциалната столица Баакуба каза, че мнозина от загиналите имали рани от куршуми в главата и гърдите. Иракската армия заяви, че 52 задържани са били убити, след като нападателите подложили участъка на минометен обстрел.

Иракското правителство обвини Саудитска Арабия, че подпомага финансово бунтовническите групировки в Ирак и е взела страната „на тероризма“, предаде АФП, позовавайки се на комюнике от канцеларията на иракския премиер Нури ал Малики.

Направени напоследък изказвания на Саудитска Арабия показват, че тя застава на страната на тероризма, се казва в комюникето, което допълва, че на Рияд трябва да бъде потърсена отговорност за финансирането на тероризма.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за Деня на студентите: Стрелецът да внимава с щедростта, неочаквани пари за Водолея САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за Деня на студентите: Стрелецът да внимава с щедростта, неочаквани пари за Водолея
ПИК TV x
Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО) Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО)
ново
Днес: 1
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК