ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Миналата седмица Радан Кънев каза по телевизора: „По въпроса за НАТО ние имаме двама министри, които наистина защитават българския национален интерес. И един премиер, който подрива усилията им... Нашата сигурност е в НАТО”.
И премиерът веднага се сети кои са министрите – външният и военният. Строи ги и ги постави пред невъзможен избор: „Аз, рекъл, евроатлантик ли съм, или лукова глава?”. И те, ако и Реформатори, били принудени да се отрекат от Радан. На тяхно място и аз нямаше да се реша да му кажа истината.
Но Радан не е прав. В ГЕРБ има и други евроатлантици. На НАТО, както знаете, само щабквартирата му е в Брюксел, командването му е във Вашингтон. И именно там се ходи на евроатлантически хадж, ако мога така да се изразя. И кой ходи най-често? Не, не е Митов, ако и да го водят човек на американците, щото бил работил н’ам си къде преди това. Миналата седмица имахме двама души в САЩ – настоящият вътрешен министър и бившият вътрешен министър. Явно политиката ни по отношение на САЩ и НАТО се определя от вътрешните ни министри. Така че вътрешните ни министри се явяват малко нещо външни. Ако се задълбочим, ще видим, че са външни и на проблемите, което е далеч по-страшно.
В САЩ Бъчварова се срещна с директора на ФБР Джеймс Коуми, с шефа на ДЕА Чък Розенбърг, посети граничния сектор Ел Пасо, Тексас, и обмени опит как се пази границата, писаха тукашните медии. Което си е самата истина. Само с обмяната на опит ми се струва малко пресилено. Да кажеш, че Бъчварова обменя опит, е равносилно на това да кажеш, че Цветанов обменя мисли. Не ли? Към момента сделката изглежда фючърсна с падеж евентуално в края на мандата. Подозирам, че приемащата страна е била снизходителна. Те многократно са приемали и Цветанов, и Борисов, и след тях Бъчварова ще им се стори… Абе, ще им се стори нормална, не повече.
Любопитно ми е как е протекла срещата на Бъчварова с шефа на ДЕА. И дали му е споделила нещо в цифри, нещо различно от „полагаме усилия”. И как той е приел например новината, че за цялата 2015 г. МВР е заловило на територията на страната едва 49.42 грама кокаин. Месечната дажба на един наш виден евродепутат. Това го призна лично тя в писмен отговор на депутатско питане. Органите на МВР са хванали също 564 таблетки екстази, 221 таблетки амфетамин, 59 таблетки метамфетамин. Горе-долу оборотът на една средно голяма дискотека за една нощ. За такова нещо не казват конгрючулейшънс!
Не вярвам да е била по-лесна и срещата й с шефа на ФБР. Там документалните еквилибристики на министърката в борбата с престъпността, „игрите на късмета” с процентчетата, едва ли биха минали. Хората си имат информация от първа ръка…
На изслушването пред Конгреса след номинирането му за посланик на САЩ у нас Н. Пр. Ерик Рубин заяви, че ще даде отпор на платената руска пропаганда, която се е разпищолила у нас. За агентурата не каза, но то се подразбира. Нали някой трябва да организира и координира на място пропагандата. И да я плаща, разбира се. Та е интересно каква помощ е получил Рубин от българските служби в реализацията на тази си приоритетна цел. Американците много държат на енергийната ни диверсификация. Но като гледам как възкръсват един по един уж замразените от Борисов руски проекти, не вярвам и тук да са особено доволни.
Всъщност, така погледнато, Радан не е съвсем неправ. Щото евроатлантизмът може да се симулира също като оргазма. В това отношение ГЕРБ са много добри. Всъщност и Станишевите добре се справяха.
Ако се съди по посещенията в САЩ обаче, човекът на американците трябва да е Цветанов. Казвали са ми, не се кълна, че е вярно, че той като кацне на летището в САЩ и само си показва ръкавелите, на които пише "United States - Secret Service", и го пускат да влезе в страната. Те са го и запомнили вече, той отскача по два-три пъти годишно оттатък океана. Миналата седмица пак беше, за да участва в конференция за влиянието на резултатите от президентските избори в САЩ върху трансатлантическите отношения. Темата е изключително важна. Предизборните обещания на републиканския кандидат Доналд Тръмп звучат като заплаха. "Ню Йорк Таймс" писа, че Тръмп заявил, че ако стане президент на САЩ, може да не гарантира отбраната на съюзниците от НАТО в случай на нападение. „Най-напред, рекъл, ще погледна какъв е техният принос към Алианса.” И като го погледне, учуден ще остане как ние все обещаваме да дадем некой принос, но все не даваме. И смятайте, че ще сме сред първите задраскани в списъка.
Ситуацията е много шибана. Имам усещане, че нашите управници залагат на Хилари. Но никак не е сигурно, че тя ще бъде избрана. Социолозите й дават към момента 6% преднина. Но трябва да се има предвид, че вотът за Тръмп се води непрестижен, поради което много американци не си признават, че ще гласуват за него. Та може да има изненади. През 2004 г. Доналд Тръмп е избран от американските граждани за най-обичан милиардер. Представяте ли си ние да имаме такъв конкурс? Сигурно ще изберем Пеевски…
И на мен ми се ще Хилари да стане президент. Тя, първо, е демократ. А както казваше един американски колега - „онова, което демократите правят със своите служителки, републиканците го правят със страната си”. И с другите страни де… Казано в дисфемистичен дискурс, ще ни таковат, ако Тръмп стане президент. Жена му е от нашия регион, словенка, от бившия соцлагер и това допълнително усложнява нещата…
Освен това Хилари до известна степен ни е опознала. Не мисля, че е останала особено доволна от наученото, но поне няма да се изненадва тепърва. По време на праймърито през 2008 г., когато се състезаваха Хилари и Обама, Петър Стоянов каза, че Хилари е голям приятел на България. На нас ни трябва точно голям приятел в Белия дом. С малък нема да стане.
В книгата си "Трудни решения", излязла през 2014 г., Хилари отдели няколко реда и на Борисов. "Когато посетих София през февруари 2012 г., премиерът Борисов бе видимо нервен… „Г-жо секретар, много се разтревожих, когато видях тв кадрите, в които слизате от самолета. Шефът на кабинета ми ме брифира, че когато косата ви е изпъната назад, сте в лошо настроение…” Погледнах пооплешивелия премиер, усмихнах се и му казах: "Просто ми отнема малко повече време да си оправя косата, отколкото на вас".
Хилари беше съвсем за малко и дано да не е имала време да установи и други дефицити, освен липсата на коса. Дано, ама надали…
Сега се сещам... Някой знае ли на какъв език конферира Цветанов? Вероятно му превеждат. Горкият преводач, каква ли пот се лее от него, когато се наложи да превежда ония ми ти по немски дългите и по цветановски объркани изречения, казани с вид на „сериозно затруднен мислител”? Понеже е много възможно в САЩ да са го питали как върви разследването на атентата в Сарафово, та се сещам какво каза тук, когато го питаха има ли българска следа: „Разбира се, че при всяко едно престъпление, още повече пък при терористичен акт, винаги има и някой, който подпомага тази дейност. Това са и част от мероприятията, които планираме, и задачите, които се изпълняват, за да може действително да стигнем до тази яснота, която всъщност ще ни доведе до всичко, което бихме могли да пресъздадем…”. Нема преводач, който може да го пресъздаде.
Мога да дам още хиляди примери. Но и вие можете, тъй че не е нужно да се състезаваме на тоя разкалян терен. Та по повод на Цветанов съм решил да пиша на Външно, даже лично на г-н Митов ще пиша, да не го пускат по света с обикновен преводач. Към него трябва да се аташира опитен драгоман. (Драгоманът има и дипломатически, освен лингвистични функции.) Тези хора не трябва да бъдат превеждани буквално. Те трябва да бъдат преразказвани, като междувременно в думите им се вмъкнат и елементи на разсъждение.
Споделям ви ги тези неща, защото съм притеснен. В този изключително важен за региона момент, който премиерът с основание определи като „петоъгълник, по-сложен от Бермудския”, ние разчитаме на Цветанов да представи ясно позицията ни във Вашингтон. Нещата допълнително се усложняват от факта, че позицията ни не е съвсем ясна. И като я представи и Цветанов неясно…
Партньорите ни в НАТО вероятно се интересуват и кой ще стане президент на България. Плевнелиев вдигна много високо летвата на евроатлантическата лоялност и сега има опасност наследникът му да мине под нея, еле пък ако е от левите сили.
Добрата новина е, че Борисов е преосмислил кандидата на ГЕРБ. "В сегашната ситуация коренно си преразглеждам фигурата, която трябва да излъчим за кандидат… Преосмислям го, защото не касае човек, който е с много образование, с много титли или какво ли не друго още, думата е да бъде приет от всички, за да бъде избран."
Определено не говори за себе си. Защото той е и образован, и бъкан с титли: генерал-лейтенант, доктор на пожарникарските науки, премиер, лидер на партия…
Но пък, от друга страна, приет от всички, значи обединител на нацията. От времето на хан Кубрат не сме имали такъв голям обединител като Борисов.
Може и да не съм прав, но смятам, че ако се види, че Тръмп ще става президент на САЩ, ние трябва да изберем Борисов. Имам пресантиман, че двамата ще си допаднат и идейно, и манталитетно. Да не говорим за това, че милиардерите винаги намират общ език.
Гледам, че някои от червените се опитват да откопат царя и да го кандидатират като ляв претендент. Но това е загубена кауза. Ако трябва да ровим из политическото гробище, аз предлагам да откопаме Петър Стоянов. Той е близък приятел на семейство Клинтън, член на управителното тяло на фондацията на Бил Клинтън. И тогава могат да се формират две идеални президентски двойки: Тръмп-Борисов и Хилари-Петър Стоянов.
Само идея.
Още коментари и интересни четива вижте на Retro.bg!