"Гардиън" гръмна : Решението да се отрови Навални е взето лично от Путин, който сега трябва да изпитва страх
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Новината за замяната на условната присъда с истинска за опозиционера Алексей Навални попадна на първите страници на много международни публикации, обобщава Би Би Си, цитирана от БГНЕС.
Според "Гардиън " Навални е предизвикал отклик в сърцата на много хора, особено на младото поколение, което расте от две десетилетия в страна, в която лидерите не се сменят. Тях не ги трогва носталгия за суперсила и по-често виждат Путин като кръстник на всички онези пиявици, които са се придържали към всичко, от което могат да се правят пари в Русия, които трупат имане и не дават нищо в замяна.
Путин ще остане на мястото си. Няма признаци на разцепление в режима, няма стимули за изоставяне на доказани методи за оставане на власт: тоест на борба с несъгласието, дискредитиране на враговете в държавните медии и фалшифициране на избори. Много руснаци или вярват на сигналите на Кремъл, или чувстват безнадеждност, затънала в култура на фатализъм, тоест приемайки подчинението на хората на далечен егоистичен елит, смята вестникът.
Но въпреки това случаят с Навални засегна някаква струна в хората.
Според автора на статията Рафаел Бир, негови руски познати казали, че е твърде рано да се каже как това ще се прояви, но определено нещо се е променило.
Това отчасти се дължи на последиците от продължителната икономическа стагнация. Отчасти - скуката на поколение, чиито перспективи за живот са заседнали в стагнацията на Русия на Путин. Това е отчасти проницателността, с която Навални развенчава култа към коравия владетел, като нахлува в неговия вулгарен дворец и го настъпва по мазола, пише още „Гардиан” и добавя, че за разлика от други противници на Путин, Навални прави нещо, което застрашава репутацията на гангстер - омаловажава го в очите му други хора.
Много сериозен проблем за Кремъл
Cи Ен Ен смята , че присъдата, постановена на Алексей Навални, само подчертава колко голямо е влиянието на опозицията в руския политически живот.
„В продължение на много години Кремъл публично омаловажаваше значението на Алексей Навални, наричайки го не особено влиятелен блогър, който се радва на малка обществена подкрепа“, припомня телевизионният канал.
В същото време, според Cи Ен Ен, масовите протести, които се проведоха в няколко десетки руски градове през последните седмици, за пореден път потвърдиха, че самият Навални и неговите антикорупционни разследвания са се превърнали в истински и много сериозен проблем за Кремъл.
НАТО трябва да се подготви за външни провокации
В редакционната статия на „Уол Стрийт джърнъл” се подчертава , че решението да се отрови Навални е взето лично от Путин, който, както членовете на неговия вътрешен кръг, сега трябва да изпитва страх.
„Бихме искали да бъдем в този кабинет по времето, когато миналата година Владимир Путин е спорил с човека, предложил отравяне на Алексей Навални”, пише вестникът.„ Путин и преди е преживявал протести, особено през 2012 г., но популярността му сега спада на фона на отслабваща икономика поради ниските цени на петрола и западните санкции."
Изданието припомня, че новият държавен секретар на САЩ вече отправи изключително остър призив към руските власти, настоявайки Кремъл да освободи Навални незабавно и без допълнителни условия. Но според редакцията на „Уол Стрийт джърнъл” този призив няма да донесе резултати, ако Белият дом не обяви нови строги мерки срещу Москва.
"Путин ще бъде впечатлен само ако администрацията на Байдън може да организира солидарна реакция от Запада, която ще включва още по-строги санкции, включително срещу представители на близкия кръг на Кремъл", се казва в коментара.
Изданието също така напомня, че Москва може да използва вече доказаната тактика на хибридната война.
"НАТО също трябва да се подготви за външни провокации, ако Путин иска да отклони вниманието на руснаците от вътрешните проблеми. Той вече е правил това и президентът Байдън знае това много добре. По това време той беше вицепрезидент", спомня си „Уол Стрийт джърнъл”.
Време е да се прекратят бизнес контактите с Путин
Редакционната статия на „Ню Йорк пост”, който традиционно подкрепя републиканците, изброява подробно , според мнението на изданието, добре известните грехове на руския президент.
Редакцията на вестника прогнозира, че официални лица в Москва отново ще нарекат присъдата на Навални „вътрешна работа на Русия“ и ще поискат западните страни да не се намесват в тези процеси.
Вестникът предлага на това да се отговори възможно най-строго.
Забравете, че това е "вътрешна работа", както казват служителите на Путин. С развързаните от него войни (хибридни и други), с измами на Олимпийските игри, кибератаки и намеса в нашите избори, завземането на територии от чужди държави, руският лидер доказа, че е враг на всички цивилизовани норми.
Време е да прекратим окончателно всякакви бизнес контакти с него и да започнем да се отнасяме към него по начина, по който той заслужава - като изгнаник, призовава изданието.
На протестното движение ще му бъде трудно без лидер
Влиятелният американски интернет портал VOX припомня, че през 2013 г. Навални вече беше осъден на пет години затвор, но е освободен още на следващия ден след обявяването на присъдата.
Този път, казва Ирина Соболева, професор в университета Дюк, всичко ще бъде различно. „Той или ще остане в затвора за по-дълъг период, или ще бъде освободен с гаранциите, че ще напусне страната завинаги“, казва тя, вярвайки, че режимът в Русия е станал по-репресивен през последните години.
Според нея след ареста на Навални протестното движение в Русия ще спадне.
„Движението ще продължи, но ще му бъде много трудно да се развива без своя лидер, на когото беше отказан достъп до обществени платформи“, заяви Анджела Стант, директор на Центъра за евразийски и руски изследвания в университета в Джорджтаун.
Навални стана по-известен сред руснаците
Германската " Дойче веле" разговаря със Сара Пагунг, експерт по Русия от Германското общество за външна политика, която смята, че Алексей Навални е опасен за руските власти, като ясно доказва, че режимът просто не е в състояние да контролира напълно всичко, и е възможно създаването на истински опозиция.
Според нея Навални през последните години, въпреки всички усилия на властите, е успял драстично да увеличи популярността си сред руснаците. И той успя, въпреки факта, че не му беше дадено почти никакво време по телевизията и почти не се появява в големи печатни медии. "
Следователно е напълно разбираемо, че от гледна точка на режима е опасно освобождаването на опозиционния лидер в навечерието на изборите в Русия, предвидени за есента, пише Дойче веле.
Путин има причина за безпокойство
Испанският „Ел Паис” пише, че завръщането на Навални в Русия вдъхна нов живот на протестното движение: десетки хиляди хора излязоха на улицата, за да покажат позицията си, а много от тях бяха задържани от полицията.
Реакцията на режима свидетелства за нарастващата подкрепа сред руснаците за затворения лидер и разширяването на географията и социалната принадлежност на неговите поддръжници.
Изданието отбелязва още, че все повече жени идват на протестите.
Все още не е известно дали настоящият протест ще продължи и какво ще бъде постигнато в резултат, но Путин има причини да се тревожи за смелостта на хората и тяхната увереност в тяхната правота. Хората настояват Навални да бъде освободен и да се гарантира неговата физическа безопасност. Неотдавна опозиционерът подчерта, че няма да се самоубие.
Западът трябва ясно да демонстрира подкрепата си за Навални, без да критикува особено неговите възгледи, а също така да действа заедно, за да окаже по-ефективен натиск върху Кремъл.
Добра възможност за това ще бъде планираното посещение в Москва тази седмица на върховния представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел, който трябва да се опита да се срещне с осъдения лидер на опозицията, пише вестникът.
Не всички опозиционери в Русия са готови да се обединят около Навални
Както пише френският „Льо Паризиен” , доскоро той беше този, чието име никога не се изричаше. Алексей Навални, подобно на магьосника Волдемор, вечния противник на Хари Потър, горе-долу не съществуваше в медийната вселена на руската държава.
Владимир Путин особено усърдно се стараеше никога да не изрича името на най-жестокия си политически опонент. Сега, след многобройни демонстрации, осъждащи корупцията на руския режим и ареста на опозиционния лидер, ситуацията изглежда се промени.
"Разбира се, той получи признание. Но има разлика в начина, по който го възприема Западът, където той единствен олицетворява опозицията срещу Путин, и Русия, където има по-широко политическо поле. Не всички противници на режима са готови да се обединят около него и някои го обвиняват, че действа сам, като не създава, например, реална партия или не осъжда нахлуването в Крим”, каза пред вестника Анна Колин Лебедева, служител в Университета на Западен Париж - Нантер ла Дефанс.
"Смелостта, която той прояви [с решението да се върне в Русия] му придава морална тежест, каквато не е имал преди. Дори и най-скептичните руснаци днес биха казали, че истинската фигура срещу Путин е Навални", цитира „Льо Паризиен” нейната оценка.