Генералният секретар на ООН опроверга обвиненията на Израел срещу себе си
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун опроверга обвиненията по свой адрес от страна на израелските власти, че поощрява терористичната дейност. Коментарите бяха направени във връзка с това, че Бан Ки-мун осъди израелската окупация над палестинските територии, предаде агенция 'Фокус", позовавайки се на ТАСС.
Повод за недоволството на Израел стана коментар на Бан Ки-мун, който заяви, че „човек може да реагира на окупацията, която често служи за благоприятна почва за ненавист и екстремизъм“. Той също така осъди дейността на Израел спрямо палестинците. В отговор министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че тези изказания „поощряват тероризма“.
В своето послание Бан Ки-мун подчерта, че той винаги ще отстоява правото на Израел на съществуване, но и ще защитава правото на палестинците за собствена държава. „Именно затова съм притеснен, че наближаваме точката, след която няма завръщане“ що се отнася до разрешаването на конфликта на основата на създаването на две държави, подчерта генералният секретар. Според него и двете страни трябва да разберат, че „настоящето статукво е нежизнеспособно“.
„Безсрочната окупация подкопава сигурността и бъдещето, както за израелтяните, така и за палестинците“, подчерта той.


