Генщабът на Русия: Отношенията Кремъл-НАТО са на най-ниската си точка от края на студената война
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Отношенията между Русия и НАТО са най-студени от момента на приключването на студената война. Това заяви началникът на Генщаба на Въоръжените сили на Русия генерал Валерий Герасимов, предава ТАСС.
"Днес те се намират на най-ниската си точка от момента на приключване на студената война. Решенията на срещите на НАТО във Великобритания и Полша гласят, че Русия се явява основният източник на военни заплахи", посочи той.
По думите му, нивото, на което Русия и НАТО биха могли да обсъдят ситуацията - Съветът НАТО-Русия, не действа.
"На това ниво няма диалог между военните. Днес на практика всички контакти по линия на военните експерти са затворени", заяви генералът.
Това, смята той, способства за по-нататъшното влошаване на отношенията между Кремъл и алианса.
НАТО усилва нападателните си въоръжения и военната инфраструктура по границите с Русия, съобщи Герасимов.
"По всички допирни точки Русия - НАТО се струпва нападателно въоръжение. Увеличава се капацитетът на летища и портове. Създават се центрове за съхранение на запаси. Това позволява на алианса оперативно да увеличава своите сили в региона, които са подготвени за първоначалното задействане на алианса", посочи още той.
Герасимов поясни, че песимистичният сценарий за отношенията между Москва и алианса предполага мерки за сдържане от страна на Русия.
"Съществуващите противоречия, и преди всичко между Русия и НАТО, продължават да се задълбочават.
Алиансът продължава да се разширява, запазвайки мащабната си военна дейност на "източния фланг".
Русия ще бъде принудена да реагира адекватно на обстановката и да провежда необходимите мерки за сдържане, посочва генералът, говорейки за песимистичния сценарий за развитие на противоречията между североатлантическия пакт и Кремъл.
Европейската сигурност престана да отговаря на бързо променящия се характер на международните отношения, посочи още Герасимов. "За да се оправдае политиката на сдържане на Русия и изискванията на блока на НАТО, в общественото съзнание на населението на страните от ЕС активно се насажда старата пропагандна щампа за заплахата от страна на Русия.
Като цяло, оценявайки състоянието на системата на европейската сигурност, може да се констатира, че тя е престанала да отговаря на бързо променящия се характер на международните отношения, посочи Герасимов. При това, по думите на генерала, Москва няма да При этом, по словам генерала, Москва няма да ограничава сътрудничеството с Европа по въпросите на сигурността, въпреки сложната ситуация по света.
"В сегашните условия Русия няма намерение да ограничава сътрудничеството по въпросите на сигурността. Ние ще продължим да провеждаме в безпрецедентна откритост всички промени във Въоръжените сили на Русия ", посочи Герасимов.
По думите му Министерството на отбраната провежда оперативната и бойна подготовка на войските и щабовете максимално открито.
"Информираме за внезапите проверки на войските. Редовно провеждаме брифинги. Всички големи военни учения са широко отразени в руските и чуждестранни средства за масова информация", отбеляза той, допълвайки, че количеството на информация за Въоръжените сили на Русия е нараснало значително след началото на операцията на Военно-космическите сили на Русия в Сирия.
"Имаме намерение да продължим практиката да каним представители на военни ведомства на страните от НАТО и органите на военното управление на алианса за участие в мероприятия, провеждани от МО на Русия", подчерта Герасимов.
На VI Московска конференция по международна сигурност министърът на отбраната Сергей Шойгу, а също така ръководителите на Съвета за сигурност и на Министерството на външните работи представиха руската гледна точка за състоянието на света и причините за дестабилизацията на международните отношения.
На конференцията присъстваха повече от 700 гости: министри на отбраната и делегации от военни министерства, представители на експертни организации и академични кръгове от 85 страни.
Превод: ПИК