Георги Коритаров за ПИК: Позицията на Радев е повод за национален срам, мракобесническа е
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Едва ли преди 30 години, когато България пое по пътя на прехода от тоталитарно-административна система към демокрация и плурализъм, някой е очаквал, че ще дойде време, в което български държавен глава да дава повод със своя позиция за изключителен национален срам.
Защото позицията на президента Радев за кризата във Венецуела и неговият призив България да не подкрепя европейска позиция и да не признава опозиционния лидер демократ Гуайдо като временен президент не могат да бъдат тълкувани по друг начин, освен като една от най-неевропейските и антидемократични мракобеснически позиции, прозвучавали на подобно ниво от президент на държава членка на Европейския съюз и на НАТО.
Отделно от това, което Румен Радев призовава - България да не подкрепя опозиционния лидер Гуайдо, прави впечатление една невероятна несвързаност и вътрешна противоречивост в позициите.
Преди всичко тезата на Румен Радев, че ненамеса и незаемане на страна ще осигури възможност да бъде съхранен диалогът между управляващи и опозиция във Венецуела, е дълбоко несъстоятелна теза.
Аз не зная кой е казал на Румен Радев, че има диалог, който трябва да бъде съхранен. В момента във Венецуела се бият две цивилизационни вселени - вселената на венецуелския социализъм от типа на кубинската диктатура, и вселената на онези венецуелци, които искат страната им да стане част от световното демократично семейство.
Мадуро и Гуайду не водят диалог, а водят битка.
Тези дни американският държавен секретар Марк Помпео призова всяка държава от демократичната общност да направи час по-скоро своя избор "за" или "против" - "за" демокрация или "за" тирания, "против" насилието и "за" толерантност и гражданска хармония.
Много се радвам, че българското правителство днес на извънредно заседание официално взе решение България да подкрепи и да признае Гуайдо като временен президент на Венецуела. Кабинетът на Бойко Борисов извършва това въз основа на конституцията на нашата страна, според която правителството е институцията, която осъществява и ръководи вътрешната и външната политика.
За разлика от правомощията на правителството да осъществява и ръководи вътрешната и външната политика на страната, държавният глава има правомощия да представлява България в международните отношения, което означава - да преставлява онези позиции, които правителството изработва и предлага.
От тази гледна точка съветът на Румен Радев е просто антидемократичен, но той в известна степен създава и усещане за конституционен дисбаланс. Президентът е институцията, която трябва да бъде представляваща за изработената позиция на кабинета, а не да внушава позиции.
Тук е важно да кажа нещо, което трябва да се знае. България имаше своят опит от 1997 г. - тогавашният 4 февруари като развръзка доведе не само до мирно разрешаване на една наистина почти неизбежна в онези условия гражданска война у нас. Но има и нещо много по-сериозно, което трябва да бъде подчертано.
Отиването към избори и съгласието на БСП за провеждането на предсрочни парламентарни избори остави завинаги легитимни и демократини шансове и демократична легитимност на БСП да участва в изборни състезания. Веднъж може да загубят, но след мандат, два три могат да спечелят. Но те признаха изборния цикъл като единствено възможен за властта, както стана през 1997 г. у нас.
От тази гледна точка шансът на Мадуро и на обединената социалистическа партия на Венецуела да съхранят легитимност и шанс да участват в избори е наистина да насрочат избори за президент, защото в противен случай, ако не насрочат и се стигне до някакъв вид въоръжен конфликт, Мадуро ще бъде вкаран в образа на основен причинител на кризата, ще бъде делегитимиран и никога повече няма да има правото и силата да претендира за власт.
Това трябваше да бъде разбирането на българския президент и дори на избралата го партия БСП, защото те са част от този исторически опит, който България има. Но макар и част от тази българска позиция, все по-очевидно става, че те не са я усвоили, защото просто не са се замисляли какво се случи у нас преди 22 години...