Георги Марков пред ПИК: Визитата на Радев в Брюксел е ново нарушение на Конституцията! ГЕРБ трябва да поиска импийчмънт на президента. Да не се правят на "конструктивни" с Бойко Рашков и партизаните на Сорос...

АВТОРСКИ НОВИНИ

Георги Марков пред ПИК: Визитата на Радев в Брюксел е ново нарушение на Конституцията! ГЕРБ трябва да поиска импийчмънт на президента. Да не се правят на "конструктивни" с Бойко Рашков и партизаните на Сорос...

310710
на 15.12.2021
Георги Марков пред ПИК: Визитата на Радев в Брюксел е ново нарушение на Конституцията! ГЕРБ трябва да поиска импийчмънт на президента. Да не се правят на конструктивни с Бойко Рашков и партизаните на Сорос...

Последвайте ни в Google News Showcase

След 8 месеца политическа криза, България има редовно правителство. Кирил Петков беше избран от 134 депутати за премиер. 

препоръчано

Още на първия ден след избирането му възникна и спор кой измежду него и ментора му Румен Радев да представлява страната ни на последната за годината среща на Върха на ЕС.

Паралелно с това въпросът за импийчмънт на Румен Радев беше забравен от ГЕРБ.

В същото време и в Европа се случват интересни неща на политическата сцена.

По тези и други актуални теми, агенция ПИК потърси за коментар и анализ Георги Марков. С бившия конституционен съдия разговаря Ивайло Атанасов:

- Г-н Марков, днес възникна първият спор между Румен Радев и Кирил Петков, а именно кой да представлява страната ни на последното заседание на Върха на ЕС. Кой всъщност трябва да отиде? 

- Българската Конституция е категорична, че както вътрешната, така и външната политика, се осъществява от правителството като централен изпълнително-разпоредителен орган. Не може да има никакво съмнение, че на срещата на Върха на ЕС трябва да отиде министър-председателят. 

Беше оправдано Радев да ходи на такива форуми в момента, в който България се управляваше от служебно правителство, т.е. беше под президентско управление. Вече имаме излъчен Министерски съвет. Той носи отговорност пред парламента, пред когото се отчита и министър-председателят Петков. 

В мой пост във Фейсбук преди време аз прогнозирах, че България ще има правителство до 15 декември и го направих по простата логика, че е нормално новите управляващи да бързат и именно излъченият от тях премиер да отида на тази среща на 16 и 17 декември в Брюксел, за да се види от цяла Европа, че политическата криза у нас, поне засега, е приключила.

А за самия Кирил Петков, вместо да ходи по улиците на София, както той се кани, е добре да походи малко из кулоарите на Брюксел, за да може да се запознае със своите колеги и те също да го видят, та другият път, като отиде, да може да им каже "Здравейте отново".

Считам, че ако на тази среща отиде Румен Радев и измести Петков, което няма как да не се случи силово, отново поставяме под въпрос парламентарната демокрация в България. За мен отиването на президента в петък там е нарушение на Конституцията! 

Радев няма мандат от парламента да ходи на срещата на Върха на ЕС в Брюксел. Това не е двустранно посещение при чужд държавен глава, а среща на Върха на ЕС. Безспорно Радев може да ни представлява в международните отношения, но не може да прави външната политика на България в Европейския съвет.

- Константин Мишев и Недялко Недялков бяха поставили въпроса за импийчмънт на президента. Навремето вие изброихте 10 нарушения на Конституцията от Румен Радев, сега стават 11 или 12?

- Косьо Мишев е прав, Недялко също е прав, че ГЕРБ би трябвало да поиска импийчмънт за многобройните нарушения на Конституцията от страна на Радев, включително и за доказаното нарушение при назначаването за министър на Кирил Петков, по което се произнесе и КС. ГЕРБ обаче вече няма необходимите 60 депутати и ще трябва да прибягва до услугите на други парламентарни групи, като ДПС и "Възраждане", което обаче се съмнявам, че ще направи.

Приказката "импийчмънт на Радев" приключи още миналата година, когато аз поставих въпроса от трибуната на Народното събрание, но бях бламиран от Томислав Дончев още на другия ден.

- Вие сте хвърлили едно око на учредяването на новия парламент, на клетвата на новото правителство - какви са впечатленията ви?

- Иво, аз няма как да не върна лентата назад и да не си спомня, че точно преди 30 години България за първи път след 10 ноември се събуди с правителство без комунисти. Това беше на 8 ноември, когато начело на кабинета застана Филип Димитров. И тогава, както и сега, правителството беше избрано със 134 гласа. Ние имахме 110, ДПС 24, а БСП мина в опозиция. Тогава обаче нямахме политическо споразумение с ДПС. Може би това беше и една от грешките...

Няма как да не ми направи впечатление, че този парламент е най-ниско представеният. 36-ото Народно събрание преди 30 години беше с много висока легитимност. За него гласуваха над 82% от избиратели, докато две трети от тях не излязоха да гласуват за този парламент, прочее и за този президент. Трите основни институции в България са с ниска легитимност - президентът, парламентът и правителството, което е еманация на парламента.

Задавам риторичния въпрос - къде в този парламент някой вижда политик като Стефан Савов, три поколения парламентарист? Баща му депутат и министър в последното царско правителство, а дядо му Стефанаки Савов освен че е избран в Първото Велико Народно събрание, е и Ботев четник. Стефан Савов вече беше председател на парламента и когато отидохме в Страсбург на официалното приемане на България, аз бях в делегацията, в Съвета на Европа, той тегли такава политическа реч на френски, че след това Катрин Лалюмиер го водеше под ръка. Бай Стефан беше минал през комунистическите лагери, но никога не носеше злобата, която носи Бойко Рашков.

Къде виждаш в новия парламент юристи от класата на проф. Александър Джеров, на Васил Гоцев, Данчо Соколов, който тогава стана министър, блестящ адвокат от София. Хората се редяха на опашки с номерца, за да могат да си вземат приемен час... Какво да кажа за Илко Ешкенази, който, Бог да го прости, си отиде млад, къде виждаш икономисти като Венци Димитров, къде виждаш интелектуалци като Елка Константинова, Блага Димитрова, Мишо Неделчев, Сашо Йорданов и т. н. Нивото отвсякъде много е паднало.

- Да, така е, ама сега парламентът се подмлади много. Това не е ли за добро? 

- Да, сигурно е за добро, че има и млади хора, ама не е за добро, че само в победилата на изборите формация - казвам формация, а не партия, защото тя е интернет творение, над 40 души са партизани на "Америка за България". И ако агенция ПИК се постарае да прегледа биографиите и на останалите парламентарни групи, без всякакво съмнение в тях ще открие хора, били на хранилката не само на "Америка за България", но и на "Отворено общество“, на Националния демократичен институт на Щатите и т.н.

Моето мнение е, че това в България е неолиберален преврат, който Сорос извърши. Мек Майдан, без да се налага да се стреля и да има убити, както се случи вече в Украйна, и без присъствието на Си Ен Ен.

Сега разбрах, че белгийски другар - Дирк Геркенс, е оглавил Нова телевизия и веднага казва, че ще направи комбина със Си Ен Ен. Отсега казвам - българските зрители да се подготвят отсега да слушат сутрин колко лош е Доналд Тръмп, на обед - колко лош е Виктор Орбан, и вечер - колко лош е Бойко Борисов. Си Ен Ен работеше денонощно срещу Доналд Тръмп, а телевизия RTL Club в Унгария срещу Орбан, докато белгийският експерт беше в Будапеща.

Научих, че и "Евронюз" ще навлезе в България - медия, която се командва елегантно от Сорос чрез Гералд Кнаус. Че то "Политико", "Евронюз", "Шпигел", "Ройтерс" и останали големи медии са подведомствени на Сорос, го пише подробно в унгарските медии - във вестник “Magyar Nemzet“. Аз това не съм си го измислял.

Си Ен Ен ги нямаше при връчването на мандата, а сега ще се появят у нас заедно с "Евронюз". 

- Какво толкова лошо ще стане за България след този неолиберален преврат? 

- Да, тези новите либерали, в известен смисъл, са по-лоши и от комунистите. Онези поне не посегнаха на християнството и на традиционното семейство. Не знам защо нашата журналистическа публика не коментира ужасяващото предложение на комисарката от Малта по равенството Хелена Дали. Ние бяхме на косъм от това ЕК да вземе решение да нямаме Коледа и Коледните празници да ги наричаме просто зимни, за да не сме дразнили мигрантите. 

Ние ще загубим националния си суверенитет. Ще клекнем на Северна Македония и ще допуснем милитализиране на Черно море - нещо, което Борисов не допускаше и това дразнеше управляващата формация в Америка. 

Искам да кажа и още нещо, а именно, че има две Америки. Едната е на Байдън, която всъщност е тази на Хилъри Клинтън, на Виктория Нюланд, на Камала Харис, и другата - на Доналд Тръмп. Да припомня и че Тръмп не е признал изборите в САЩ.

Ние ставаме с прости думи, уважаеми читатели на ПИК, колония. Тотално ще си изгубим суверенитета!

В самото правителство е един от първите партизани на Сорос - Гроздан Караджов. Когато Сорос дойде в България, Костов му даде орден и Караджов бе един от първите шефове на фондациите. През последните години и новото хилядолетие в света ние станахме с най-много НПО-та на глава от населението, които НПО-та на Сорос проникнаха и в съдебната система.

Дуетът Радев-Петков е посочен от две американски посланички - Нанси Макълдауни и Херо Мустафа. Първата е важна клечка в американската политика по сигурност в момента и още преди 12 години залага на Радев.

- ГЕРБ заявиха, че в този парламент ще са конструктивна опозиция. Как гледате на тяхното поведение занапред? Вие, като техен симпатизант и доскорошен депутат, ги призовахте да са радикална опозиция и твърдо да минат вдясно. Смятате ли, че това ще се случи? 

- Да ти кажа, аз започнах да пия едни хапчета. Те са малки и синички на цвят. Аз имам вече алергия от думата "конструктивизъм" и също така от Харвард. 

Какъв констуктивизъм може да има след връчване мандата от Радев и приемането му от Петков? Те имаха неразумието да говорят за гласа на площада - и Радев говори за гласа на площада, и за гласа на площада повтори Киро Канадеца. Тези двамата не са виждали какво е площад с хора. Първо Кирчо е бил много малък, за да си спомня промените в България и какво значи пълни площади. Второ - Радев е бил военен и в битката "комунизъм или демокрация" той не е участвал. Той наследи демокрацията в България и няма никакъв принос за нея.

Площадът, и това трябва да го знаят нашите читатели, защото днес е 14 декември, точно преди 32 години не беше изпълнен с хора, пратени от НПО-тата на Сорос, нито организирани от бизнесмени, като г-н Божков. Беше изпълнен с десетки хиляди софиянци, които свалихме член 1 на Живковата конституция. След това площадите бяха пълни, а през февруари 200 000 бяха на площад "Демокрация", за да слушат проф. Александър Чирков за обрулената държава и след това се качихме на мавзолея и да викаме "Мумията вън!". 

Да не говорим за бдението на Великден на отец Христофор Събев. 500 000 души! Да не говорим за грандиозния митинг на Орлов мост. Искам и нещо много важно да кажа - точно преди 30 години, на 11 октомври, СДС отново изпълни пространството на Орлов мост със стотици хиляди хора. Това беше последният митинг от предизборната кампания преди първата ни победа на изборите. 

За какви площади говорят днес тези двамата, като си нямат и представа от българската промяна. Вероятно имат предвид площадчето пред президентството, защото в страната протести нямаше. На тези протести, освен хора от НПО-тата и както г-н Божков си призна, че е платил някоя и друга хилядарка, нямаше повече от 6-7000 души. И големият въпрос е защо, след като е имало такива протести, защо тези хора не отидоха да гласуват или както казва Радев, да чуем гласа на урните. Ама на кои урни? То урни нямаше! Имаше някакви машини, които никой не разбра как дойдоха, кой ги прекара и за изборите все още няма решение на ЦИК с което да постановено какво показва преброяването на контролните разписки. КС неправилно със 7:5 гласа пусна машинното гласуване, но с мотива, че има контролен механизъм и този механизъм са контролните разписки.

Да се върнем на темата за площада. Площадите в България никога не са искали Бойко Рашков да е министър 32 години по-късно. Никога! Защото той, комунистическият следовател, както разказваше Евгений Михайлов, е хвърлял в. "Демокрация" на пода и ни е наричал тези, които на 14 декември 1989 г. бяхме на площада, "копелета" и вбесен, че Евгений беше записал как Петър Младенов викал танковете и лъжеше след това, че бил викал да дойде Станко. Това костваше общонационална стачка, студентска стачка, Град на истината, падането на Младенов. 

Какъв конструктивизъм може да има с тези хубавци - Бойко Рашков, Минекян и партизаните на Сорос? 

- А алергията от думата Харвард? 

- Четох една статия от 1 септември във в. "Труд", сигурно и затова ги репресират, на Пол Робъртс. Велик човек, велик публицист, важен човек в администрацията на президента Роналд Рейгън. Той с прости думи каза "Този Харвард не е онзи Харвард". Между другото, Харвард се оказа, че люпи не само нарушители на Конституцията, но и специалисти по всичко. Имаше един филм "Специалист по всичко". Та този Кирчо и Контето - аз така му казвам конте, облича се хубаво и това му прави чест и ходи в синьо, те 2016 г. отишли при Бойко, Митко Главчев ми разказа, че ги е видял, с едни чаршафи да показват, че са направили райониране на България в 240 едномандатни района.

Ти да видиш! Те не са учили тези науки, чрез които става разпределението на районите, но нали имаше референдум и Бойко беше казал, така и стана, да внесем закон за мажоритарни избори. Дани Кирилов, който е много работоспособен, беше го подготвил, ние го внесохме, те не го приеха. Дани беше предвидил там президентът да ги определя тези едномандатни избирателни райони, както навремето 1990 г., когато избрахме 200 души мажоритарно. 

Те двамата направили районите и ги пратили от най-високо място. Най-високото място, както може да се усетиш, е отново от партизаните от "Америка за България", които се въртяха около Бойко по това време. 

Кирчо и Асенчо са специалисти по правене на райони, с оглед на което няма вече пречки мажоритарният закон, с който "Шоуто на Слави" ни наду главата, да бъде най-сетне приет.

- Да ни кажете няколко актуални неща от вчерашното посещение на Макрон в Будапеща, срещите му с Виктор Орбан и след това срещите му с вишеградците.

- Макрон върна посещението, което Орбан направи във Франция през 2019 г. Интересно е да кажа, че френски президент, не беше идвал в Унгария от 2007 г. Говоря за действащ президент, защото след мандата му, често в Унгария идваше Никола Саркози. Той е потомствен унгарски граф. 

Тази среща беше важна за Макрон и той, и Орбан, са в предизборна ситуация. През април ще има президентски избори във Франция, а в Унгария парламентарни.

Будапеща стана център на консерватизма в Европа и само за няколко месеца тук бяха най-именитите десничари от Франция - фантастичния Ерик Земур, който вече е кандидат за президент, беше красавицата Марион Марешал, беше и самата Марин Льо Пен. За Макрон беше важно предизборно да покаже, че си има приказка с Виктор Орбан по въпроса с миграцията. Според мен гвоздеят на предизборната кампания във Франция ще е именно темата с миграцията на ножа. Маса народ бяха изпоклани. Наложи се 20 висши адмирали и генерали да пишат, че Франция е във война, която французите губят и искат на всяка цена да се намеси армията. Макрон ще се направи на човек, който ще затяга миграцията. 

Вестник "Фигаро" вчера каза, че 23% от новородените във Франция, имат ислямски имена. Наред с всичко, Макрон от Нова година поема европредседателството. Той няма да иска по време на френското европредседателство да има тежки скандали точно април месец, които да помрачат неговата кампания.

- Какви скандали се очаква да има? 

- Очаква се новото германско правителство, на което канцлер стана Олаф Шолц, който отказа да спомене Бог при избирането му от Бундестага, а външен министър шефката на зелените Аналена Бербок - да продължи с приказките и идеята за федерализация на Европа. Орбан в прав текст каза в едно свое есе, че Унгария не е съгласна с германизацията на Европа, не е съгласна с федерализацията на Европа, не е съгласна с третия пол и мигрантите.

Макрон няма да иска да има такива скандали и ще гледа да бъде в добри отношения с Вишеградската четворка още повече, че Полша изключително много подкрепя Унгария. 

За Орбан тази среща беше ясен знак, че той не е в международна изолаци, както се опитват да внушат либералните медии.

За читателите на ПИК искам да съобщя, че във Франция шансовете на Земур да бъде избран станаха много големи, след като кандидатът на "Републиканци" - Ерик Сиоти, който водеше на първи тур, но след това мачът се обърна срещу него и беше издигната г-жа Пекрес, обяви публично, че той и неговите поддръжници ще подкрепят Ерик Земур. Предстоят ни интересни времена в битката за християнска Европа.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво я очаква всяка зодия в празничния ден САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво я очаква всяка зодия в празничния ден
ПИК TV x
Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО) Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО)
ново
Днес: 3
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК