Георги Марков пред ПИК: Ето защо е невъзможно Народното събрание да махне Гешев! Предсрочни избори догодина са неизбежни, Борисов е в най-силна позиция

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Гласовете с призив за оставката на главния прокурор Иван Гешев се засилиха през изминалите дни. Те идват на фона на тежката ценова криза с тока, газта, горивата и основните хранителни продукти, в която България изпадна под управлението на Румен Радев.
В същото време Европа е изправена пред сериозна криза, след като новото германско правителство заяви намерението си да даде гражданство на близо 11 млн. мигранти.
Може ли Иван Гешев да бъде отстранен от поста си и какво го чака европейският континент - агенция ПИК потърси за експертен коментар бившия депутат от Великото Народно събрание и конституционен съдия Георги Марков. С него разговаря Ивайло Атанасов:
- Г-н Марков, вчера имаше цяла серия култови интервюта. Първото от тях беше на правосъдната министърка, която каза, че ще хвърлят целия арсенал, с който парламентът разполага, за да може да бъде махнат главният прокурор.
След това Томислав Дончев пък заяви, че ГЕРБ били готови да участват в известно пребалансиране на правомощията на главния прокурор. Вие сте дългогодишен конституционен съдия, депутат, какъв е вашият коментар, какъв е този арсенал на Народното събрание?
- Крайно време е Народното събрание да направи колективно четене на решение №3 от 2003 г. на Конституционния съд, което аз съм подписвал. Докладчик по делото е един изключителен български юрист - Васил Гоцев. Един от на-добрите адвокати в България през 70-те и 80-те години на миналия век. Стояхме като приятели един до друг в 36-ото Народно събрание, а по-късно беше много успешен министър на правосъдието в кабинета на Иван Костов.
Според това решение, което е тълкувателно и задължително за всички народни представители, радикални промени в съдебната власт, в т.ч. и в прокуратурата, не могат да се правят.
Следователно настоящото Народно събрание не разполага с никакъв арсенал да “махне" главния прокурор, било чрез премахване на самата фигура главен прокурор, за което говори едно девойче от ПП, било чрез намаляване срока на мандата му и т.н., и т.н.
Арсеналът, с който разполага всъщност това Народно събрание, е 120 депутата от управляващото мнозинство да направят предложение за свикване на Велико Народно събрание със съответния проект за промяна в Конституцията в частта за главния прокурор. Оттам нататък ще трябва да се търси квалифицирано конституционно мнозинство от две трети народни представители. Прочее, на новите управляващи такова квалифицирано конституционно мнозинство ще им трябва и за евентуален избор на парламентарна квота във ВСС. Последната ние я избрахме с по над 200 гласа в 44-ото Народно събрание за всеки член на ВСС. Ще им трябва и за избор на главен инспектор на ВСС и какво ли още не.
Трябва да припомня, че българският парламент вече един път се опита да премахне главния прокурор и двамата председатели на двата върховни съда чрез промяна в Конституцията. Преди 15 година беше предвидено тримата големи да могат да бъдат отстранявани от Народното събрание с две трети мнозинство, но тази злополучна промяна на Конституцията беше отменена от КС.
Правомощията на главния прокурор са заковани в Конституцията, а именно, че той упражнява надзор за законност върху всички прокурори в страната. От този текст няма мърдане, освен чрез промяната му от Велико Народно събрание. Трябва да припомня, че не преди години, а преди няколко месеца КС отмени недоразумението втори главен прокурор или прокурор, разследващ главния и изрично посочи, че главният прокурор на България не е недосегаем и може да бъде разследван от всеки прокурор в страната, ако има данни за извършено престъпление.
- Добре, а какво може да реши Велико Народно събрание по отношение на главния прокурор, за да може той да бъде премахнат?
- Над Великото Народно събрание е само Господ и то може да реши вероятно всичко. Би могло да се мисли главният прокурор да бъде изведен от съдебната система и не да бъде притурян към някоя от останалите власти, а да заеме самостоятелна глава в Конституцията, като орган на държавно обвинение. Такава глава има за КС.
Такъв е унгарският опит. В Конституцията на Унгария от 2012 г. прокуратурата не е към никоя от властите, заема самостоятелно място в основния закон на страната, а главният прокурор се избира с квалифицирано мнозинство от две трети от парламента с мандат от 9 г.
Тогава може с преходна разпоредба правомощията на действащия главен прокурор да бъдат прекратени и да се премине към нов начин на неговото избиране. Възможни са, разбира се, и други варианти.
- Тези дни депутатът от БСП Александър Симов защити в свой материал във в. "Ретро" и публикувано в ПИК тезата си, че Корнелия Нинова била станала кошмар на Бойко Борисов. С Бойко Борисов сте приятели от 25 г., доскоро бяхте и негов депутат в 44-ото Народно събрание. Как ще коментирате тези думи?
- Сашко Симов го познавам точно от 44-ото Народно събрание като едно много умно момче. Често си приказвахме, а има и добро перо. Не знам защо е изтърсил тази работа. Очевидно, че се е въодушевил от факта, че Корнелия Нинова, която той харесва, е станала вицепремиер, въпреки че на изминалите избори излезе от тройката.
Не виждам защо тя трябва да е кошмар за Борисов. Точно обратното е - Борисов е кошмар за БСП и за Нинова. Кошмар за БСП, защото от 11 възможни вота - 7 за парламент и 4 за европарламент, Борисов би БСП с 11:0. Българските социалисти са тотално капо. Ами само тази година три пъти поред на парламентарни избори Борисов победи Нинова! Последният път я победи с над 10% разлика. Всъщност, социалистите в България дадоха тогава най-ниския си резултат в историята на партията. Те едвам се домогнаха до 10-те процента и 26 депутата.
Не трябва да забравяме, че Борисов, управлява България 3605 дни, което в следващите 100 години няма кой да го стигне.
Това, че Корнелия Нинова влезе в правителството и БСП участва в управляващата коалиция, не е кошмар за Борисов, а дюшеш. Защото най-добрият вариант в следващата година е да си лидер на парламентарната опозиция. Бойко остава лидер на единствената парламентарна опозиция в България. Другите да му мислят. Затова лани го поканих в Унгария да дойде и да изгледа мача Унгария-Франция на стадиона бижу "Ференц Пушкаш", ама той не дойде, защото го затиснаха избори след избори. Е, сега го каня догодина да дойде да види нещо, което няма къде да бъде видяно другаде, а именно старта на Джиро д'Италия, който ще бъде началото на май в Будапеща.
Използвам случая да поздравя Корнелия Нинова с високия пост на вицепремиер. Тя беше срещу Истанбулската конвенция в решаващ за България момент. С моя глас тя беше спряна - 10:9 гласа в ресорната парламентарна комисия, в резултат на което Бойко я прати за кремиране в КС. Но моят глас нямаше да струва и пет пари, ако не бяха патриотите и най-вече социалистите на Корнелия Нинова.
Корнелия тръгна по пътя на словашките социалисти - Роберт Фицо и Пелегрини, да води национална, а не интернационална политика, да се противопостави на мигрантите и джендър идеологията. За най-голямо съжаление тя попадна в неолиберално правителство и това не вещае нищо добро за българските социалисти.
- Тези дни се очакваше решение на Конституционния съд на Унгария, аналогично на полското, което да защити националния суверенитет на страната…
- Да, току-що Виктор Орбан написа в своя профил на министър-председател във Фейсбук, че решението на Конституционния съд е историческо. То вече е публикувано. Според него правителството трябва да защити конституционната идентичност на Унгария, дори ако това противоречи на решение на Европейския съд в Люксембург.
Унгария ще защити своята конституционна идентичност и няма да допусне мигранти. Страната ще остане християнска, в която не колят свещеници, полицаи и учители, както във Франция. Страната ще остане сигурна, защото мигранти няма да изнасилват и убиват малолетни, както в Германия.
- Какви са вашите прогнози за следващата година? За тази вие направихте доста сполучливи предсказания, които се оказаха верни. Познахте, че ще има избори до дупка, че партиите ще слязат под 1 млн. гласа и т.н. Какво е вашето усещане за следващата година? Каква е вашата политическа прогноза за България и за Европа?
- Да, Иво, аз познах, че ще има избори до дупка, познах и това, че партиите ще слязат под 1 млн. гласа. Познах също така и че Лозан Панов ще е кандидатът на ДБ за президент, че само Петър Стоянов би могъл да победи Радев, че ДСБ е агент на БСП и ето - оказа се в коалиция с червените. Познах и че ще имаме правителство до 15 декември, само дето Киро не отиде на европейски съвет. Познах в Европа, че Меркел ще катастрофира тежко и ще даде най-ниския си резултат от Втората Световна война насам, както и че Виктор Орбан ще направи нова европейска десница, която вече е факт.
За това, за което ти ме питаш, моята прогноза, за съжаление, е много лоша. България я чака кошмарна година. Чака я милитаризация на Черно море, американизация на Балканите и мисля, че Северна Македония ще влезе в преговорнияпроцес и въпреки ветото на България.
Мисля така, защото Европа върви към германизация след новото правителство в Германия на Олаф Шолц. Той заяви, че Германия на практика става мигрантска държава. Тя Меркел каза, че ислямът е станал част от Германия, но Шолц, заедно със своите зелени партньори казаха, че в близко време, в следващите 3-4 години, ще бъде дадено гражданство по ускорен ред на близо 11 млн. мигранти. Очевидно, че социалистите там се надяват новите германци на следващите избори да гласуват за тях. Шолц обаче не мисли, че след 15 години новите германци ще си направят партии и ще влязат в Бундестага.
Новото германско правителство поощрява с всички сили джендър идеологията, мигрантите, нанася тежък удар по християнския характер на Германия и континента и самият той, Олаф Шолц, отказа да се закълне в Бог по време на клетвата му като канцлер. Най-лошото е, че този човек каза, че Европа трябва да върви към Европейски съединени щати и това не било лошо за суверенитета на държавите, а напротив - укрепвало суверенитета. Той има предвид суверенитета не на националната държава, а на цяла Европа като единен правен и държавен субект.
Иво, да те попитам и аз нещо - каква ще е тази европейска армия след 50 години, съставена от афганистанци и третия пол?
Това ще доведе до големи и кошмарни драми в целия ЕС. Веднага искам да цитирам Виктор Орбан, който в момента председателства Вишеградската четворка, който каза, че ще трябват "нечовешки усилия да се запази единството на ЕС“. Защото, казва той, Централна Европа ще сме против третия пол, против мигрантите, против федерализацията на Европа и против нейната германизация.
На този фон България не я чака нищо добро, още повече, като се има предвид, че и за парламента, и за президента, гласуваха едва една трета от българските избиратели. Те са много ниско легитимни. Както се видя и от първите актове в парламента, много слабо са продуктивни и в крайна сметка считам, че новите предсрочни избори ще бъдат неизбежни. Те ще бъдат наложени от двете трети негласували.
България е изправена пред факта да стане колониална държава, да стане колония на партизаните на Сорос у нас.