Георги Марков пред ПИК за руската инвазия: Ако сега бяхме тръгнали да влизаме в НАТО, нищо чудно да ни беше сполетяла съдбата на Украйна. За какво ни набутаха този Канадец - ние да не сме хокей?

АВТОРСКИ НОВИНИ

Георги Марков пред ПИК за руската инвазия: Ако сега бяхме тръгнали да влизаме в НАТО, нищо чудно да ни беше сполетяла съдбата на Украйна. За какво ни набутаха този Канадец - ние да не сме хокей?

122515
на 04.03.2022
Георги Марков пред ПИК за руската инвазия: Ако сега бяхме тръгнали да влизаме в НАТО, нищо чудно да ни беше сполетяла съдбата на Украйна. За какво ни набутаха този Канадец - ние да не сме хокей?

Последвайте ни в Google News Showcase

ООН прие резолюция за незабавно изтегляне на Русия от Украйна. С едно важно уточнение, че тази резолюция няма задължаващ или задължителен характер. Така въпреки, че целия свят, без Русия, Беларус и още три държави, показа ясно на руския президент Владимир Путин, че не одобрява действията му в Украйна, която беше нападната по негова заповед на 24 февруари.

препоръчано

Изчерпа ли се международното право и има ли нужда от резолюции, решения и становища, които реално не могат да спрат една вече избухнала война, агенция ПИК потърси за коментар конституционния съдия Георги Марков. С него разговаря Ивайло Атанасов:

- Г-н Марков, международното право изглежда, че няма лостове да се справи с военни агресии и интервенции. Вие сте дългогодишен конституционен съдия, депутат от Великото Народно събрание, какво бихте казали - от правна гледна точка има ли механизми, чрез които да бъде спряна тази война? 

- За най-голямо съжаление можем да кажем, че правото на война на силния нанесе удар върху мира и окончателен удар върху международното право. Ето, преди ден завърши един от най-високите форуми в света - Генералната асамблея на ООН, която беше свикана от Съвета за сигурност. Виж резултата от гласуването - от 193 страни, 141 категорично осъждат агресията на Русия. Аз даже гледах кадри, тъй като Унгария беше представена от външния си министър Петер Сиярто. 

Само 34 страни се въздържаха, начело с Китай. И забележи - само пет гласуваха против. Като извадим Русия и Беларус, които са страна в конфликта, се оказва, че само три страни подкрепят тази инвазия - Северна Корея, Сирия и Еритрея. 

За съжаление обаче, въпреки това решение на Асамблеята на ООН, няма правен механизъм, който да задължи Русия да прекрати войната. 

След бомбардировките на НАТО в Сърбия, след бомбардировките в Ирак, Сирия и други места, окончателно се показа, че международното право няма механизми да защити мира. 

- Интересно какво е вашето мнение за предложението на редица европейски лидери да бъде приета Украйна в ЕС? 

- Това е един изключително символичен и приятелски жест към украинското ръководство и към самия украински народ. Вярно е, че има различни процедури и формалности, но ако реши, ЕС може да ги преодолее предвид екстремната ситуация.

Но големият въпрос е - ако днес ЕС приеме за член Украйна, начело с Володимир Зеленски като лидер, какво ще стане след време, ако начело застане друг ръководител, с други политически виждания и ненастроен срещу Русия. Тогава какво ще прави ЕС? Ще замразява Украйна по чл. 7 от Лисабонския договор или направо ще ги изключи? 

- Огромен интерес и в ПИК, и цялото интернет пространство, предизвика вашата статия "Украйна - прелъстена и изоставена“... 

- Да, интересът беше огромен, и то поради простата причина, че казвам самата истина. Украйна беше прелъстена през 2014 г. чрез един Майдан, който си беше един държавен преврат заради това, че правителството е проруско. Тогава беше сложен удобният за Америка премиер Яценюк, за който днес никой не си спомня. 

Тогава Виктория Нюланд изтърси, и това излезе като запис, на американския посланик Джефри Пайет "Майната му на ЕС!". 

Но най-важното е, че след края на Майдана Сорос прави една много голяма сбирка на "Отворено общество", на която присъства и наш Ванчо (Иван Кръстев - б.ред.). Та на тази сбирка Сорос казва следните думи: "Обама е много мек да се справи с Путин, затова ние трябва да действаме съвместно с ЕС. Ние ще играем лошото ченге". И така го изиграха, че Украйна пострада още тогава, губейки Крим. Сега със сигурност ще загуби Донбас и Луганск.

За най-голямо съжаление всичко се стовари на гърба на клетия украински народ. 

Моите впечатления са, че Зеленски очакваше военна помощ в истинския смисъл на думата от НАТО, с която да се попречи на инвазията, но както каза президентът Байдън, това е невъзможно, тъй като ще се отвори Трета Световна война. Много тежки дни го очаква горкия украински народ и аз предвиждам милиони бежанци към Европа в такива мащаби, каквито досега не са виждани.

- Защо мислите така? 

- Ами аз вече гледам бежанците, които идват в Унгария. До момента те са около 100 000. Те вече минаха унгарската граница, Орбан ги прие радушно. Но една от жените каза, че независимо как ще свърши войната, тя никога няма да се върне да живее там. 

След края на войната потокът от мигранти ще стане удивително голям. И това ще е по простата причина, че и мъжете ще могат да минават границата, защото сега те подлежат на мобилизация. Мисля, че нашето Черноморие трябва да се готви за бежанска вълна.

- Кажете няколко думи за България в тази ситуация.

- В тази ситуация ние сме лоялен член на НАТО и на ЕС и си изпълняваме ангажиментите. Трябва да се радваме, че овреме станахме членове на НАТО, тъй като сме много малка и много беззащитна страна и ние нямаме нито имиджа, нито реномето, да не говорим за парите, на Швейцария, за да бъдем неутрални.

Ако сега бяхме тръгнали да влизаме в НАТО, нищо чудно да ни беше сполетяла съдбата на Украйна. Защитава ни чл. 5 от натовския договор, защото война срещу България би означавало война срещу НАТО, което някой едва ли би си позволил.

- От бившите соцстрани, България беше единствената, която влезе в НАТО без референдум. Защо? Президентът Петър Стоянов каза, че неговият избор е бил своеобразен референдум за НАТО...

Петьо донякъде е прав, защото ако неговият избор беше своеобразен референдум за влизане в НАТО, някой може да каже, че избирането на Георги Първанов през 2001 г. е било за излизане от НАТО. Не може да се слага знак за равенство между референдум и избори. 

Петьо обаче е прав, че настроенията, с които той беше избран, бяха много прозападни и проамерикански. Неслучайно и той доведе американския президент Бил Клинтън в България. Петьо спечели с над 2,5 млн. гласа, а след това с над 2,2 млн. гласа, спечели и Иван Костов с ОДС.

Всъщност най-удобният момент да се проведе референдум беше през 1998 г. Виж конфигурацията - абсолютно парламентарно мнозинство на СДС, подкрепящо правителството, син президент в лицето на Петър Стоянов, сини кметове на София, Пловдив и Варна, Конституционен съд в съотношение СДС-БСП 9:3, председател на ВКС и на ВАС, и главен прокурор, привърженици на СДС. Тогава беше моментът за референдума. След 1999 г., когато станаха бомбардировките в Сърбия, имаше разколебаване. 

Защо СДС не проведе референдум през 1998 г., не мога да кажа. И Костов, и Стоянов са живи и здрави, нека да обяснят. Все пак референдумът е риск и не са искали да рискуват...

Царя ни вкара в НАТО заедно с Мони Паси. Искам да разкажа нещо интересно и автентично. Със Симеон ll се запознахме в Будапеща на 18 октомври 1992 г. Вечерта в 23 часа, в хотел "Хайат", след като говорихме един час, аз го попитах какво мисли за НАТО и въобще накъде смята, че страната ни отива геополитически. Царя каза, че според него, е най-добре да сме в неутралитет. Но направи уговорката: "Марков, всичко е възможно в политиката. Да знаеш - Солана, който ми е приятел, припкаше на първия ред като водач на митинг срещу НАТО, а после стана шеф на НАТО“. 

- Унгарците влязоха в НАТО с референдум обаче...

- Да, Виктор Орбан вкара страната в НАТО през 1999 г. Той тогава беше най-младият премиер в историята на Унгария. Интересно е да се знае, че референдумът не можа да набере над 50% гласуващи, а събра 49,1%. Изискването по тогавашното унгарско конституционно право беше да са гласували над 1/4 от избирателите. Трябва да отбележа, че 85% от тези 49,1, гласуваха "за" НАТО. В цифри това значи, че над 3,3 млн. унгарци гласуваха за влизане в НАТО.

- Да завършим с това - до изборите в Унгария остава точно един месец. Как ги виждате нещата като прогнози?

- Прогнозите са, че Орбан ще спечели вероятно отново с 2/3. Състоянието на война в Украйна вдигна сериозно авторитета му. Унгарците се чувстват спокойни с него. Той е много уверен лидер. Взе абсолютно правилно, както изисква по време на война, съюзническа позиция и с НАТО, и с ЕС, но не позволи през Унгария да преминава военно оръжие за Украйна, за да не стане страната му мишена.

На 15 март - Националният празник на Унгария, предстои грандиозен митинг. Около 1 млн. унгарци ще излязат да го слушат на живо. Ще се надявам ПИК отново да го отрази.

На 25 и 26 март, Доналд Тръмп организира именно в Унгария и за първи път в Европа Световния консервативен форум с лектор Виктор Орбан.

Но да кажа и нещо интересно. Вчера мой приятел, който има две деца, едното от които няма 18-годишна възраст, получи накуп целия данък, който е платил за 2020 година и който е в размер на 1 млн. форинта, което е горе-долу 3000 евро и купи кола на по-големия си син, който е на 19 години. Тези хора не са политизирани, но съм сигурен, че сега ще гласуват за Орбан.

Стотици хиляди унгарски семейства вече получиха платения от тях данък за 2020 г., имайки деца до 18-годишна възраст. Това беше обещанието на Орбан да го направи при растеж от над 5,5, а той направи растеж 7,1. Социалната му политика няма равна в Европа. Един унгарски приятел вчера ми каза така: "Досега Орбан имаше нужда от унгарците, сега ние има нужда от Орбан“.

- Съвсем накрая - вие следите европейската политика. Във Франция през април ще има избори за президент. Каква е вашата прогноза? 

- Мой приятел ми изпрати днес последните проучвания. Те сочат сигурен балотаж и почти сигурен победител - Еманюел Макрон. За мое съжаление, и Льо Пен, и Земур, се явяват на тези избори без да се разберат помежду си. Проучването дава 16% за Льо Пен и 15% за Земур. 

Прави впечатление големия срив на кандидатката на ЕНП от "Републиканци" - г-жа Пекрез, която може би няма и да е в петицата. Ще бъде изпреварена дори и от лидера на крайната левица Меланшон.

- Вашата кратка равнометка една година след края на 44-ото Народно събрание?

- 44-ото Народно събрание беше последният сериозен български парламент. След него влязохме в парламентарна агония. Викаха, че с Бойко е зле, но една година по-късно няма как да не признаят, че без него е още по-зле. За какво ни го набутаха този Канадец - политиката не е хокей.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 май - Близнаците да си наложат спокойствие, Козирозите да се пазят от скандал с брачната половинка САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 май - Близнаците да си наложат спокойствие, Козирозите да се пазят от скандал с брачната половинка
ПИК TV x
ПЪРВО В ПИК! Слави събра 1000 души на среща в Пловдив (ВИДЕО/СНИМКИ) ПЪРВО В ПИК! Слави събра 1000 души на среща в Пловдив (ВИДЕО/СНИМКИ)
ново
Днес: 0
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК