Георги Марков пред ПИК: Станах привърженик на ГЕРБ точно преди две години заради Костинбродската афера - най-подлият и селски акт в новата история
Съдебната реформа може да се извърши само от Велико Народно събрание
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„Днес се навършват точно две години от т. нар. Костинбродска афера. Това беше денят, в който аз станах привърженик на ГЕРБ, защото никога в новата ни история не е имало толкова подъл, толкова селски и най-важното – толкова неконституционен политически акт, тъй като в предизборния ден беше нарушено основно конституционно право – а това е свободата на съвестта (чл. 37 от Конституцията) и правото на свободен политически избор.” Това каза пред ПИК бившият конституционен съдия Георги Марков, който в момента е юридически консултант на партията на Бойко Борисов.
Марков описа събитията от Костинброд така: „Бяха направени внушения за държавен преврат, за отлагане на изборите, да бъдат вкарани в затвора лидерите на ГЕРБ Борисов и Цветанов. Две години по-късно този балон се спука. Това стана миналата седмица – изкупителната жертва главният секретар на Министерския съвет Росен Желязков беше оправдан.”
Георги Марков направи връзка и с друга предстояща годишнина. „На 10 юни в България се навършват 25 години от първите свободни и демократични избори, когато 92 процента от българите излязоха да гласуват и се надявам, че медиите ще върнат лентата – кой какво говори от коалицията „анти-ГЕРБ” тогава. Защото някои от костинбродските герои днес са в българското правителство. Властта може да е променила козината им, но не и нрава им”, каза бившият конституционен съдия.
По повод предстоящо негово участие в предаването „Още от деня” на Митко Цонев по БНТ Георги Марков заяви: „Аз тази вечер в предаване по БНТ ще се опитам да предпазя ГЕРБ от нова костинбродска афера, тъй като предлаганата съдебна реформа, доколкото въобще е разумна, може да се извърши единствено и само от Велико Народно събрание.
И за да няма никакви недоразумения, ще чета директно в ефир решението на Конституционния съд номер 3 от 2003 г., както и това решение, според което дадено вече тълкуване не може да се претълкува.”