Георги Харизанов пред ПИК TV: Ще запомним 50-ия параламент с разделението и невъзможността да се...
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ще запомним този парламент с разделението и невъзможността да се състави правителство. С не толкова лошата законодателна рамка, с лекото успокояване на страстите в сравнение с предишни парламенти. Ще го запомним и с показаната вече от всички политически партии умора от избори и спад на радикализацията. Така коментира Георги Харизанов работата на 50-ото Народно събрание в предаването "Видеовръзка с Цветан Фиков" по ПИК TV.
По думите му спадът на радикализацията се вижда в това, че партиите вече не си говорят така, както са си говорили в предишни парламенти през 2022 и 2023 г., с обиди, а има много повече разум. Според него вече ги няма и изкуствено начертаните червени линии.
"Това е парламент, който дава добри знаци. Обърна посоките и започна да чертае една линия на нормализация на политическия живот. Извън това в тясно-партиен план ще го запомним с фракциите и с това, че в тридесет годишната демократична история на България има нужда след имената на половината партии,, да казваме някаква фамилия за да разберем за коя партия говорим: Величие на Михайлов, ДПС на Чакъров, БСП на Зафиров", допълни Харизанов.
По думите му това е симптоматично, че в партиите има умора и разделение по няколко причини, като основната е политическият хаос от последните години. Според него другата причина е невъзможността на някои партии да станат част от едно системно управление или да са системна опозиция.
"Според мен хората, които започнаха с този стил на работа в политическите партии, ще са първите му жертви. Няма радост в тази новина и аз се надявам поне между партиите диалогът да продължи и да се нормализира, а това, което става вътре в тях, да се случва малко по-професионално и не пред камерите и микрофоните", обоснова се Харизанов.
По думите му законодателната програма не е била лоша в това Народно събрание. Той даде пример със закона за еврото, социалната сфера, здравеопазването и забраната за пропаганда на ЛГБТ псевдонауки в училищата.
"Забележете казвам дискусията, която породи забраната на ЛГБТ пропагандата. Аз съм далеч от мисълта, че законът е съвършен. Нищо не е съвършено и нищо, създадено от човек, не е съвършено. Дискусията, която породи обаче този закон, е изключително важна. Бариерата, която за момента постави този закон, е изключително важна -аз нямам против да се преразгледа и не го разглеждам като закон на омразата и ксенофобията. Чух страшно много глупости, как учител, който бил гей, утре как щял да ходи в училище. Ти си учител, бе...какво ме интересува, че си гей. Ходи и преподавай на децата, каква е връзката въобще", възмути се Харизанов.
Той е категоричен, че дискусията е била важна точно заради такива идиотщини. Според него именно заради подобна пропаганда дискусията е важна и това, че България е намерила сили да се противопостави на тренда изключително много го е зарадвало.
"Това, че ни правят забележки от ЕК изключително много ме радва, наистина и не го казвам с никаква ирония. Това, че България се присъедини в клуба на развитите държави, като САЩ, където миналата година са внесени 314 закона само в образователната система и над 520, касаещи всички останали сектори. Това ме радва и аз искам да се наредим до развитите държави и водещите демокрации каквато е САЩ. Това, че и тук се прие такъв закон и идеята и философията му е изключително важна", заключи Георги Харизанов.
Целия разговор гледайте във видеото: