BG EN

ГЕРБ бие аларма за бюджета: Има 8 милиарда кухи приходи

Акценти

ГЕРБ бие аларма за бюджета: Има 8 милиарда кухи приходи

123458
на 23.12.2024
ГЕРБ бие аларма за бюджета: Има 8 милиарда кухи приходи
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

На 7 януари започва разплитането на възела около големия въпрос ще има ли България нов бюджет за 2025 г. За тогава е насрочено първото заседание на новосформираната Комисия по бюджет и финанси в парламента, видя ПИК в сайта на Народното събрание.

препоръчано

Припомняме, че в последния им работен ден - петък, депутатите избраха членове на Бюджетна и Правна комисия, но без ръководство. На Ивановден предстои проектобюджетът и данъчните закони да бъдат разгледани в ресорната комисия.

В дневния ред на първото й заседание освен приемането на вътрешните правила и законодателната дейност, е предвидено изслушване на служебния вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова, която търпи серия от критики от икономисти, финансисти и политици за проектобюджета си, най-вече заради раздутите разходи.

В своя защита Петкова обяви, че разходната част е основана на вече гласувани от парламента политики. 

Съгласно тях се предвижда сериозен ръст на възнаграждения в различни сектори. В приходните мерки се предвиждат два вида данъчна амнистия - за декларирани и недекларирани доходи, която експертите определят като нереалистична за попълване на липсващите милиарди. В числа разходите превишават приходите с 18 милиарда лева и чрез комплексът от приходни и разходни мерки, голяма част за които вече финансовото министерство направи крачка назад, трябва да осигури 12 милиарда лева попълнение, за да влезем в 3-процентния дефицит, отбеляза БНТ.

"Имаме 8 млрд. кухи приходи", коментира Красимир Вълчев от ГЕРБ-СДС.

Междувременно Асен Василев направи опит да всее паника сред обществото в навечерието на празниците, като призова служебния кабинет да внесе проект за удължаване на настоящия бюджет, за да не бъдат спрени след Нова година социалните плащания, каквито са пенсиите и майчинските.

Тезата на бившия финансов министър вече бе оспорена от Националния осигурител институт и от Института за пазарна икономика (виж в още по темата). Икономистите дори цитираха точните текстове в Кодекса за социално осигуряване, които гарантират изплащането на пенсиите и без да е влязъл в сила новият бюджет.

Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Проф. Йонко Мермерски: Няма скандал с Гренландия, тя трябва да е управлявана от САЩ за защита от Путин и Китай, вижте кой е летял с Лолита експрес на Епстийн... (ВИДЕО) ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Проф. Йонко Мермерски: Няма скандал с Гренландия, тя трябва да е управлявана от САЩ за защита от Путин и Китай, вижте кой е летял с "Лолита експрес" на Епстийн... (ВИДЕО)
ново
Днес: 5
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК