BG EN

Германия иска Саудитска Арабия да спре да финансира фундаменталистки джамии в чужбина

СВЕТЪТ ДНЕС

Германия иска Саудитска Арабия да спре да финансира фундаменталистки джамии в чужбина

5322
на 06.12.2015
Германия иска Саудитска Арабия да спре да финансира фундаменталистки джамии в чужбина
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Вицеканцлерът на Германия Зигмар Габриел заяви, че Рияд трябва да спре финансирането на фундаменталистки джамии в чужбина, които подхранват екстремизма. Саудитска Арабия финансира уахабитски джамии по света, казва Габриел в интервю за „Билд ам Зонтаг“.

препоръчано

Много ислямисти, смятани за опасни, идват от такива общности в Германия, добавя той. Уахабизмът е политико-религиозно движение, основано пред ХVIII век от шейх Мохамад бен Абдул Уахаб, изиграл ключова роля в създаването на саудитската държана. Екстремистки ислямистки организации като Ислямска държава черпят вдъхновение от уахабизма. Зигмар Габриел призовава за мерки и срещу салафистките джамии в Германия, които по думите му не са по-малко опасни. Ще попречим на Саудитска Арабия да финансира джамиите в Германия, заявява пред „Велт ам Зонтаг“ и Томас Оперман, председател на парламентарната група на Социалдемократическата партия (ГСДП) партията партньор на ХДС (Християндемократическия съюз) на Ангела Меркел в голямата управляваща коалиция.

Според Оперман уахабизмът предоставя „цялостна идеология на Ислямска държава и допринася за радикализирането на умерените мюсюлмани в други страни. Нямаме нужда от това в Германия, подчертава той. Изявленията на двамата политици идват ден, след като в печата излезе документ на германското външно разузнаване ( BND) за външната политика на кралската фамилия на Саудитска Арабия, окачествена като източник на нестабилност.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 18 декември: Лъвът да не разчита на късмета си, новина за пари застига Водолея САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 18 декември: Лъвът да не разчита на късмета си, новина за пари застига Водолея
ПИК TV x
Петко Петков пред ПИК TV: Радев свенливо се сближава с ППДБ и „Възраждане“, а агресията в парламента прикрива безидейност (ВИДЕО) Петко Петков пред ПИК TV: Радев свенливо се сближава с ППДБ и „Възраждане“, а агресията в парламента прикрива безидейност (ВИДЕО)
ново
Днес: 19
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК