Германия ще попълва армията си с поляци, италианци и румънци

Европа

Германия ще попълва армията си с поляци, италианци и румънци

5059
на 30.12.2018
Германия ще попълва армията си с поляци, италианци и румънци
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Германската армия, измъчвана от недостиг на новобранци, обмисля да попълни редиците си с помощта на чужди граждани, заяви най-високопоставеният военен в страната, Началникът на отбраната Еберхард Зорн, пише американското военно издание Stars and Stripes, цитирано от "Фокус". „Във време на недостиг на квалифицирана работна ръка трябва да гледаме във всички посоки“, обясни военният.
Зорн заяви, че военните са силно заинтересовани да наемат чужди граждани, които да запълнят работни места като лекари и специалисти по информационни технологии. Въпреки това може да се проведе и много по-широка кампания за набиране на персонал.
Известното германско списание Der Spiegel съобщи в четвъртък, че вътрешните правителствени документи разкриват, че министърът на отбраната Урсула фон дер Лайен иска да укрепи въоръжените сили, чрез ангажирането в тях на големите популации от поляци, румънци и италианци.
В Германия има около 255 000 поляци, 185 000 италианци и 155 000 румънци на възраст между 18 и 40 години.
Привличането на част от тази група може да генерира около 50 000 нови кандидати, съобщи Der Spiegel, цитирайки правителствените документи.
Други армии по света набират или приемат чуждестранни кандидати при определени критерии, като сред тях са САЩ и Австралия. Американски граждани също са служили в чужди войски, като например, във френския „Чуждестранен легион“.
Планът на Берлин би позволил на гражданите на европейските страни да се присъединят към германската армия. Новите служители също трябва да владеят немски език. Мярката се предприема повече от седем години, след като Германия премахна задължителната военна служба, на която бе сложен край през 2011 г. Оттогава Германия се бори да изгради сили от доброволци, които сега наброяват около 180 хиляди души.
Силната икономика и генерално историческо нежелание за военна служба са сред препятствията пред увеличаването на набирането на персонал. За разлика от САЩ, където военната служба е една от най-уважаваните професии, много германци имат двусмислено отношение към своята армия. Смесените чувства са дълбоко вкоренени и произтичат от милитаристичното минало на страната и съкрушителното й поражение във Втората световна война.
Въпреки това през последните няколко години Германия се стреми да играе по-съществена роля на световната сцена и постепенно увеличи военните си разходи. Лидерите в Берлин призоваха за по-твърда външна политика и подчертаха необходимостта Германия да се включи по-активно в глобалните дебати в областта на сигурността.
Фон дер Лайен също се опита да преобърне тенденцията за намаляване на военните разходи след края на Студената война, броя на военнослужещите и общата военна готовност. Но страната все още не влиза в критериите на НАТО за разходи в областта на отбраната, който призовава всички съюзници да отделят 2% от брутния вътрешен продукт за военни въпроси. Устойчивите недостатъци на Германия са източник на напрежение с американския президент Доналд Тръмп, който често напада Германия, че не желае да плаща за сигурността си, обезпечавана от САЩ.

препоръчано

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 13 май - възможност за успешна изява за Близнаците, запознанство ще промени из основи живота на Стрелците САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 13 май - възможност за успешна изява за Близнаците, запознанство ще промени из основи живота на Стрелците
ПИК TV x
ПЪРВО В ПИК TV! Борисов скочи на ПП от Перник: Само да смеят да пускат колажи срещу мен, излизам и започвам да разказвам за тях, и то с карикатури, които лично съм видял (ОБНОВЕНА/ВИДЕО) ПЪРВО В ПИК TV! Борисов скочи на ПП от Перник: Само да смеят да пускат колажи срещу мен, излизам и започвам да разказвам за тях, и то с карикатури, които лично съм видял (ОБНОВЕНА/ВИДЕО)
ново
Днес: 116
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК