ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Проект на български учени, свързан с борбата с COVID-19 ще бъде финансиран от германската асоциация "Регионален свят", съобщи за БТА д-р Волфганг Люпке. Финансова подкрепа на идеята ще окажат и наши сънародници, които живеят в Чикаго, добави той.
"С времето се появяват различни щамове на коронавируса и у нас вече се срещат над 30 структури на COVID-19", допълни Люпке. По думите му причината е, че носителите пристигат от различни краища на света, където вирусът е под различна форма.
Люпке уточни, че продължават и партньорските отношения между български и китайски учени, за да се проследява състоянието на преболедували пациенти. Причината е, че при най-тежките случаи след това се наблюдават проблеми, свързани с кръвоносната система и кръвосъсирването.
Волфганг Люпке уточни, че идеята на българските учени е да създадат антитела срещу вируса. За целта ще се ползват телета. Животните ще бъдат заразявани с вируса и в рамките на четири седмици учените вече ще разполагат с антитела от тяхната кръв. След много специфична обработка ще бъде получаван медикамент, който може да се ползва под формата на спрей или да се поставя в апаратите за обдишване на най-тежко болните от коронавируса.
От научна гледна точка част от екипа ни продължава да работи и с Китай, за да може да проследим какво се случва при хората, които са били болни от COVID-19 и са оздравели, разказа още Люпке. По думите му вече е известно, че особено при най-тежките случаи има последствия за пациентите. При тях се наблюдават проблеми с кръвоносната система и кръвосъсирването, което пък е рисков фактор за инфаркти и инсулти. За съжаление все още малко се знае за дългосрочните последици за организма, посочи Люпке. По думите му това е причината целта на учените да бъде да установят дали по-сериозните последици за хората са временно или по-продължително явление.
Волганг Люпке подчерта, че благодарение на лекарите ни у нас починалите от коронавирус са много малко. В България вече има повече от 30 различни структури на вируса. По думите му това се дължи на мобилността на хората, които се връщат от различни краища на света и са преносители на различните щамове, които се отличават на регионален принцип. Според учения точно това многообразие ще бъде и причината до разработването на ваксина да се стигне много трудно.
На въпрос дали наистина ще има втора вълна от коронавирус, ученият е категоричен, че няма какво да я чакаме, защото от тук нататък присъствието му ще бъде постоянно.