ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ако сте необвързан и срещате трудности да си намерите приятелка, може би трябва да помислите за смяна на професията, съветва "Дейли Мейл".
Проучване установило, че
жените изпитват най-силно привличане към мъже, които показват героични черти, като герои от война, успешни спортисти или пожарникари.
Същото проучване обаче показва и, че обратното не важи. Мъжете изобщо не смятат героизма за сексуално привлекателна черта у жените. Изследването е проведено от учени от университета в Саутхемптън и е публикувано в списание "Еволюция и човешко поведение".
В проучването са участвали 92 жени, които учат в Обединеното кралство. На тях са им били представени хипотетични профили на противоположния пол, представяйки различни нива на героизъм в различен контекст, като война, спорт, бизнес.
След това на дамите са зададени редица въпроси, предназначени да определят как те са привлечени от различните профили.
Жените са по-склонни да намерят за привлекателен един войник и са по-склонни да излязат с него на среща, ако е получавал медал за храброст, проявена по време на битка.
Но дали е бил награждаван или не, дали е служил във военна зона или си е бил във Великобритания, няма значение, защото това статистически не оказва никакъв ефект върху привлекателността му.
В последващ експеримент, 159 жени и 181 мъже, които учат в Холандия взеха участие в подобна инициатива, за да се определи нивото си на сексуално привличане към противоположния пол.
Този път профилите на войниците са съдържали различни нива на смелост, като смелост по време на битка или като помощ при природни бедствия.
Отново героизмът в битка се е оказал сексуално силно привлекателен за жените, но героизмът в зона на бедствие не е оказал влияние.
Жените герои както по време на битка, така и в зоните с природно бедствие, не са атрактивни за мъжете.
"Това доказва хипотезата, че различията между половете в рамките на конфликт в смесена група може да има еволюционен произход, като само мъжете извличат някакви ползи от демонстрацията на героизъм", казва д-р Джуст Люнисен, психолог в университета в Саутхемптън.
"В светлината на физическата опасност и замесеният риск за възпроизвеждането, героизмът е особено привлекателен за жените. Героизмът обаче е привлекателен в такава степен само, когато става дума за военни действия", допълва ученият.
Проучванията следват исторически анализ в САЩ, който проверява колко деца има, чиито бащи са получавали Медал на честта по време на Втората световна война и колко са децата, чийто бащи са редовни ветерани.
Анализът показал, че войниците, които получили Медал на честта имали средно по 3,18 деца, а редовните ветерани – средно по 2,72 деца.