ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Гигантските панди вече не са застрашени в дивата природа, но все още са уязвими, като общият им брой извън плен е около 1 800, заявиха китайски служители след години усилия за тяхното опазване, съобщи британският вестник The Guardian, цитиран от „Фокус”.
Ръководителят на отдела за опазване на природата и екологията в Министерството на околната среда Куй Шухонг каза, че прекласификацията е резултат от „подобрените условия на живот и усилията на Китай за поддържане на интегрираните им местообитания“.
Той добави, че съобщението отразява националните усилия на Китай за опазване на биологичното разнообразие през последните години. Властите са работили за разширяване на местообитанията на гигантските панди и са презасаждали бамбукови гори, за тяхното изхранване.
Броят на сибирските тигри, амурските леопарди, азиатските слонове и гребенестите ибиси също се „е увеличил значително“ в резултат на продължаващите усилия за опазване през последните години, каза Куи на пресконференция тази седмица.
Решението идва пет години след като Международният съюз за опазване на природата (IUCN) премахна гигантските панди от списъка си със застрашени видове и ги класифицира като уязвими.
По това време много китайски експерти оспориха решението с аргумента, че то е подвеждащо и ще предизвика самодоволство в Китай, където животните се считат за национално богатство. Те се използват като част от международната дипломация на Пекин от 50-те години на миналия век.
„Прекрасни, прекрасни новини - се казва в един пост. - Това показва, че всички усилия са били възнаградени. Много добре."
Други призоват китайските природозащитници да продължат работата си.
„Това наистина е добро начало, но все още има заплахи за тези видове. Не се отпускайте", призовават те.
Наблюдателите казват, че въпросът за опазването също е свързан с дипломацията на Пекин през последните месеци. Говорителят на външното министерство Ван Венбин заяви, че „концепцията, че зелените планини и чистата вода си заслужават „златото и среброто”, се е утвърдила сред обществеността в Китай.
„Готови сме да работим с всички страни, за да укрепим международното сътрудничество в областта на опазването и управлението на околната среда“, каза той.
Пандите обаче все още са изправени пред дългосрочни заплахи. IUCN заяви, че изменението на климата може да унищожи над 35 процента от тяхното бамбуково местообитание през следващите 80 години.