Главният преговарящ от ЕС: Ако до 2 години няма сделка за Брекзит, ще има сериозни последици
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Главният преговарящ на Европейския съюз за Брекзита предупреди, че ще има "сериозни последствия за всички", ако съюзът и Великобритания не постигнат споразумение до две години, предаде БТА, като се позова на АП и Ройтерс.
Мишел Барние, който ще оглавява делегацията на ЕС на преговорите за раздялата с Лондон, каза днес, че Обединеното кралство ще изпадне в "тотална несигурност", ако няма сделка в този срок. В реч пред Комитета по регионите към ЕС той декларира, че ще преговаря прозрачно, открито и искрено, за да се осигури взаимноизгодно споразумение и подчерта, че сценарият "без споразумение" не е неговият сценарий.
Бившият френски министър и еврокомисар на различни постове Барние предрече, че ако няма споразумение между Брюксел и Лондон, това ще остави около четири милиона европейци и британци в несигурност за правата и бъдещето им. По думите му въвеждането отново на строги митнически ограничения ще създаде хаос във въздушния трафик до и от Великобритания и ще доведе до прекратяване на износа на ядрени материали.
В речта си пред депутати от национални и местни законодателни събрания на страните членки на ЕС Мишел Барние изтъкна, че единството на оставащите 27 страни в ЕС е първото условия за успешна сделка по Брекзита. Французинът очерта опорните си точки за преговорите, както следва:
- дългосрочното гарантиране на правата на европейците във Великобритания след Брекзита е "абсолютен приоритет"; реципрочно недискриминационно отношение към милионите европейци във Великобритания и британците в Европа
- ЕС да реши как да извади Великобритания от общия бюджет на съюза, а Лондон да изплати всичките средства, за които е поел ангажимент преди;
- ЕС иска границата с Ирландия (която става външна за ЕС) да запази статута си съгласно Споразумението от Велики петък, е третият важен пункт.
Следващите точки засягат поддържането на бъдещи двустранни отношения в търговията, икономиката, социалната сфера, фискалната сфера, международната политика, околната среда, защитата на потребителите, научните изследвания и иновациите, сигурността и отбраната, включително борбата с тероризма и хибридните заплахи.
Някои експерти са изчислили, че ЕС ще поиска от Великобритания за развода си да внесе в бюджета на съюза до 60 милиарда евро за заплати на персонала и други разходи, за които Лондон се е ангажирал преди. Британската страна не отрича, че е длъжник, но вероятно ще оспорва сумата, предаде Ройтерс.