Главният редактор на "Труд" Петьо Блъсков, заплашен с убийство, пред ПИК: Нашите разследвания за КТБ и Цветан Василев ще продължат със същата острота! Прокуратурата бързо да си свърши работата, за да няма нови престъпления!
Днес в 15 ч. ще дам показания в Дирекция на полицията. Не искам да се изкарвам мъченик, такъв ни е занаятът
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Главният редактор на "Труд" Петьо Блъсков вчера е бил заплашен по телефона с убийство от глас на руски.
"Очевидно този, който ме заплаши, визираше разследванията на „Труд” за аферата „КТБ” и продължаващото разграбване на активи, придобити с необезпечени кредити от банката от хора на Цветан Василев. Номерът, от който получих обаждането, е +16202150682. От тази заплаха разбирам, че разследването на моя вестник за престъпленията в КТБ са свършили работа и са били абсолютно верни. Разследванията продължават", заяви вчера Блъсков.
Преди минути медията ни се свърза с него за повече подробности.
Интервю на Ивайло Крачунов
- Г-н Блъсков, свързаха ли се с Вас от МВР след заплахата, която получихте вчера? Предложиха ли Ви охрана?
- За охрана не е ставало дума, аз не искам да се стига до там. Потърсиха ме вчера хора от службите, включително и главният секретар на МВР Светлозар Лазаров.
Днес в 15 часа ще отида в Дирекция на полицията, където ще предоставя всички данни, с които разполагам по случая. Предполагам, че тогава ще знам повече за намеренията на полицията и за начина, по който ще се действа оттук нататък.
- Вчера изразихте подозрения, че заплахата е във връзка с разследванията, които прави в. "Труд" по темата с източването на КТБ и действията на доскорошния мажоритарен собственик на банката Цветан Василев. Категорично ли е убеждението Ви, че заплахата е дошла по тази причина?
- Категоричен съм в това. В самата заплаха имаше индикации, че става дума за това.
- Какво точно Ви каза бандитът, който Ви заплашваше?
- Авторът на заплахата със сигурност беше руснак. Казвам това, защото мога да позная руснак и човек, който говори на руски език. Това са много различни начини на израз.
Човекът говореше с бавен и спокоен тембър, наподобяваше Марлон Брандо от филма "Кръстникът". Той ползваше жаргонни думи. Каза ми "въйрубим твоя голову". Това е жаргонен израз, който означава "ще ти отрежем главата".
От този телефон вчера на няколко пъти съм бил търсен. Аз имах няколко важни срещи и първоначално не можех да вдигна. Отговорих в 16.24 часа, когато прозвуча заплахата.
- Колко време продължи разговорът?
- Около една минута. Аз се опитах да задам някакви въпроси, но те явно не бяха чути. Изговорено беше онова, което трябваше да бъде изговорено.
- Ще продължи ли в. "Труд" да разобличава действията на Цветан Василев в КТБ?
- Да, категорично. Вестник "Труд" ще продължи да прави своите разследвания със същото остро внимание. Разчитаме тези разследвания да не останат само на хартията на вестника, а да доведат най-накрая до един истински съдебен процес, чрез който всички престъпления в КТБ да бъдат разкрити.
Призовах вчера от офира на БНТ, призовавам и чрез Агенция ПИК правораздавателните органи да ускорят действията си, защото оставянето на престъпленията в КТБ неразкрити толкова време очевидно ще доведе след себе си и до нови престъпления.
Вярно е, че материята, която се разследва, е доста сложна, вярно е, че връзките в тези престъпления се нуждаят от изясняване, но от друга страна в нашите правораздавателни и правоохранителни органи има достатъчно ресурс, с който за 8 месеца престъпленията в КТБ можеха да бъдат разнищени.
По случая с КТБ има ситуация на продължавано престъпление с активите, които са купени с необезпечени кредити и, които в момента се изкупуват на безценица. За това призовавам прокуратурата и разследващите органи да си свършат много бързо работата, за да предотвратят бъдещи престъпления с имущество на банката и ред други потенциални опасности от престъпления, които съществуват около тази афера.
- В чисто човешки план чувствате ли заплаха за живота си? Притеснен ли сте?
- Това са много лични неща. Аз не искам да се изкарвам мъченик. В случая не става дума персонално само за мен, а за подход към нашия занаят.
Със сигурност заплахата съществува, тя е изречена, което означава със сигурност, че аз се чувствам заплашен. Такъв ни е занаятът.