BG EN

Гласят закриване на Комисията по досиетата, нито дума за лустрация

ЧАС ПИК

Гласят закриване на Комисията по досиетата, нито дума за лустрация

7751
на 18.10.2013
Гласят закриване на Комисията по досиетата, нито дума за лустрация
Автор:   ПИК

Бюджетът й е 4 млн. лв. годишно, администрацията - 93 души

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Правителството е обсъждало вариант да закрие Комисията по досиетата. Мотивът бил - бюджетът й е прекалено висок - 4 млн. лв. годишно, като в нея работят близо 100 служители администрация и 9 души членове.

препоръчано

 

Комисията действа от 2006 г., основният масив от данни вече е конструиран и работата можела да се изпълнява от Държавна агенция „Архиви”.

"Не съм чул такова нещо", заяви пред журналисти премиерът Пламен Орешарски, запитан дали правителството наистина смята да я закрие.

Предполага се, че освен икономии, се цели и да се избегне скандал с военното разузнаване и Националната разузнавателна служба, които все още отказват да предадат списъците с кадровите си служители. Управляващото мнозинство се опитва да върне отменения параграф 12 от  Закона за досиетата. С него ще се спре осветляването на ключовите личности в ДС - не доносниците и агентите, а офицерите, които са ги вербували след юли 1991 г.

Този параграф беше отменен от предишния парламент и сега ГЕРБ остро се противопоставиха на връщането му. Бойко Борисов предложи обществен дебат за досиетата. Президентът Росен Плевнелиев вече заяви, че ще наложи вето, ако параграф 12 бъде възстановен. 

 

Нито Борисов, нито Плевнелиев, нито Кънев от ДСБ, обаче, не призоваха за прилагане у нас на лустрационни текстове в закона, макар и закъснели. Така направиха повечето бивши соцстрани и се оттърваха от зависимостите на бившите тайни служби. Само ние и Румъния се оставихме в блатото на клепането на политическия противник с папки, с осветяването на определени досиета и скриването на други.  Ако ще се закрива Комисията по досиетата, нека разкрие всички архиви, за да няма и занапред замеряне с картончета и скрити документи.

 

Бомба x
Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Журналистът Борис Ангелов с горещ коментар трябва ли Йотова да смени Гюров: И двамата не се занимават с основните проблеми (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Журналистът Борис Ангелов с горещ коментар трябва ли Йотова да смени Гюров: И двамата не се занимават с основните проблеми (ВИДЕО)
ново
Днес: 4
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК