BG EN

Глобалното производство на храни е основен източник на парникови газове

Европа

Глобалното производство на храни е основен източник на парникови газове

5526
на 15.03.2016
Глобалното производство на храни е основен източник на парникови газове
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Когато става дума за климатични промени, вниманието най-често е насочено към регулирането на емисиите от фосилни горива, пише TechTimes, цитиран от "Фокус". Това означава обаче да се подценят други причини за увеличаването на глобалните температури, показва ново изследване. Сред тях са аспекти на сухоземната биосфера - глобалното производство на храна, отглеждането на животни и изхвърлянето на отпадъци. Тези дейности генерират два основни парникови газа - метан и азотен оксид.
През 2014 година изследване разкри, че интензивното обработване на земята осигурява храна, но за сметка на това причинява глобално затопляне. Сега ново проучване, публикувано в журнала Nature, показва, че глобалното земеделие допринася за климатичните промени подобно на фосилните горива.
Всяка година сухоземната биосфера поглъща приблизително една четвърт от емисиите на въглероден двуокис, произведени от хората. Хората произвеждат забележителните 40 милиарда тона въглероден двуокис, които идват от обезлесяването и изгарянето на фосилни горива. Това е причинило 82 процента от увеличаването на температурите, дължащо се на парникови газове през последното десетилетие.
Има и други парникови газове и те се срещат в по-голямо количество от въглеродния двуокис. Според водещия автор Ханкин Тиен от Университета в Обърн, САЩ, потенциалът за глобално затопляне на метана е 28 пъти по-висок от този на въглеродния двуокис. Увеличаването на температурите заради азотния оксид пък е 265 пъти по-вероятно, отколкото заради въглеродния двуокис.
Метанът се отделя не само от петролни находища и при добив на природен газ, но и от преживни животни, сметища и блата. От друга стана, азотният оксид идва от азотните торове, използвани в земеделието.
Тиен и колегите му са изчислили количеството на поглъщаните и отделяните от сухоземната биосфера азотен оксид, метан и въглероден двуокис. Изследователите са установили, че живите организми поглъщат повече въглероден двуокис, отколкото отделят, но са нетен източник на азотен оксид и метан.
Ако трите газа се превърнат в сравними единици според потенциала им да затоплят Земята в рамките на едно столетие, биосферата се превръща в нетен източник на вредни емисии. Тя би могла да причини затопляне, равняващо се на между 3.8 и 5.4 милиарда тона въглероден двуокис на година.
“Човешките дейности не само отделят парникови газове сами по себе си, но карат и растенията, животните и микробите да бъдат нетни източници на вредни емисии,” казва Анна Микалък, един от авторите на проучването. Изследователите призовават хората да насочат вниманието си към въздействието на хранителната система върху климатичните промени. Според експерти трябва да преосмислим начина на изхранване на населението, особено в страни, отличаващи се с богата на месо диета.

препоръчано

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния понеделник на ноември: Ракът да не бърза със смяната на работното място, Лъвът да не е алчен САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния понеделник на ноември: Ракът да не бърза със смяната на работното място, Лъвът да не е алчен
ПИК TV x
Нидал Алгафари пред ПИК TV: Единственият възможен вариант е Атанасов председател на НС, а Борисов премиер. ППДБ е време да се примирят, че Пеевски е фактор в политиката (ВИДЕО) Нидал Алгафари пред ПИК TV: Единственият възможен вариант е Атанасов председател на НС, а Борисов премиер. ППДБ е време да се примирят, че Пеевски е фактор в политиката (ВИДЕО)
ново
Днес: 6
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК