ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Почти 2 години след нарушението Бургаският административен съд се произнесе окончателно
На "колосална" глоба от 300 бе осъдена мощната немска компания "Лидл" в Бургас за това, че подвежда клиентите с цените на някои месни стоки. Решението е на Бургаския административен съд и не подлежи на обжалване. Германският дискаунтер, който направи бурна инвазия в града ни с значителен брой магазини, а след това затвори някои от тях, бе хванат в нарушение почти преди 2 години от инспекторите от Комисията за защита на потребителите.
Проверката била извършена на 29 март 2013 година в обекта на компанията на ул. "Транспортна" по повод потребителски сигнали, пише Флагман. На място инспекторите установили, че в търговската зала на магазина са изложени за продажба месни продукти във вакуум опаковки, които са с обявена продажна цена за единица мярка за килограм. Върху опаковката или в непосредствена близост до стоката не била поставена цена за съответното количество на всяка опаковка. Примерно на свинското контра филе Pikok с грамаж на една опаковка 0,412 кг. имало етикет 15,99 лв. за килограм. По същия начин били написани етикетите на варено-пушените свински гърди, на филе Елена Baroni и на пастърмата Baroni. В такива случаи клиентите с по-слаби математически способности не можели да пресметнат колко струва въпросното мезе и често били неприятно изненадвани на касата. В същото време в закона ясно е написано, че стоките трябва да имат конкретни цени.
Деянието е квалифицирано като нарушение на чл.22, ал.1 от ЗЗП, за което е съставен акт и е издадено наказателно постановление.
Санкциите за подобни нарушения варират от 300 до 3000 лева. Въпреки че "Лидл" получили възможно най-малкото наказание, те обжалвали глобата като незаконосъобразна.
Едва в края на декември м.г. Темида се произнесе окончателно.


