ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Американският банков гигант "Голдман Сакс" иска да получи достъп до търговията на фондовата борса на Саудитска Арабия Tadawul след внасяне на изменения в правилата на борсата. Това съобщи агенция "Блумбърг", позовавайки се на два запознати с плановете на банката източника.
Борсата Tadawul се отвори за чуждестранни инвеститори през юни. Според нейните правила само големи чуждестранни играчи /банки, брокери, управляващи фондове и застрахователни компании с най-малко 5 милиарда долара активи/ могат да инвестират в най-големия близкоизточен пазар. Също така се забранява на чуждестранните инвеститори да притежават повече от 10% от общата пазарна стойност на борсата или да притежават в съвкупност над 49% от акциите на една и съща компания.
Според един от източниците, "Голдман Сакс" се опитва да получи разрешение от регулаторния орган на Саудитска Арабия, за да започне търговия. Другият източник съобщи, че банката възнамерява да получи разрешение, но все още не е подала съответните документи. HSBC Holding е един от първите чуждестранни инвеститори, допуснати до търговията с акции на саудитската борса, припомня "Блумбърг". Саудитската фондова борса е единственият фондов пазар в кралството. Тя е на 11-то място в света по капитализация. До момента чуждите инвеститори имаха само косвен достъп до този пазар с помощта на механизми като суапите.


