BG EN

Горанов готви промени в митниците

Икономика

Горанов готви промени в митниците

14094
на 25.10.2018
Горанов готви промени в митниците
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Промени в структурата на Агенция "Митници" готви финансовият министър Владислав Горанов. След направен анализ се оказало, че има административни структури със значително намален обем на дейности и с неадекватно съотношение между използваните ресурси и постигнатите резултати, пише той в писмен отговор на депутатски въпрос.

Все пак Горанов уверява, че на този етап няма да бъдат сливани митниците с НАП.

Той обаче подготвя създаването на нови териториални структури в Агенция "Митници", както и законова възможност в Централно митническо управление на агенцията да бъде създадена главна дирекция с оглед по-добра координация, ръководство и контрол при осъществяване на приоритетни функции.

Целта на реформата е повишаване на събираемостта на публичните държавни вземания в резултат на оптимизация и засилен контрол в областта на митническите, акцизните и валутните нарушения и престъпления.

Освен това така щяла да се повиши ефективността на работата на митническите учреждения, да се оптимизира общата и специализираната администрация, да има по-добър контрол над управлението на човешките ресурси в администрацията.

Очакваните ефекти от преструктурирането са подобряване на държавната политика в областта на противодействието на митническите, валутните и акцизните нарушения и престъпления, на незаконния трафик на наркотични вещества, прекурсори, оръжия и изделия, и технологии с двойна употреба и на защита права върху интелектуална собственост.

С реализирането на тези структурни промени ще се създадат възможности за по-добра координация, ръководство и контрол при осъществяване на основните функции и задачи на Агенция "Митници".

Структурните реформи се предвиждат и с оглед големия обем от задачи, изпълнявани от митническата администрация, свързани с осигуряване спазването на изискванията на националното и съюзното законодателство, подчертава Горанов.

Той отбелязва още, че с реформата ще се постигне облекчаване на администрацията от излишни структури, повишаване на качеството на административния капацитет и оптимизиране на вертикалната организационна структура, увеличаване на оперативния състав за сметка на ръководните кадри, повишаване на ефективността на работа на митническите учреждения, оптимизиране на натовареността на митническите служители, увеличаване на приходите в резултат на засилените контролни функции.

препоръчано
Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 14 декември - пътуване ще се отрази освежаващо на Везните, успехът е със Скорпионите, които работят през почивния ден САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 14 декември - пътуване ще се отрази освежаващо на Везните, успехът е със Скорпионите, които работят през почивния ден
ПИК TV x
Преди концерта на Род Стюарт: Рафи сменя гума на политик Преди концерта на Род Стюарт: Рафи сменя гума на политик
ново
Днес: 103
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК