ГОРЕЩ КОМЕНТАР! Захариева ексклузивно за вота на недоверие: Нямаше дебати, което говори много
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Непрекъснато правим дебати в управляващата коалиция.. Във вота на недоверие се видя, че коалицията ни е стабилна. Нямаше дебати и това подсказва много. Изнесохме доста данни за направеното в сектор „Сигурност“. Направихме промени в закона, отпуснати са повече средства, назначени са повече полицаи. Вадим си поуките постоянно. Това заяви вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева пред Би Ти Ви.
Министър Захариева засегна и темата за бежанците. „Бежанците бягат от войната Има такива, които съ преминали през няколко държави. Първата бежанска криза бе от 2015 година – коментира министър Захариева. - От 2015 година това е изключително централна и разделяща тема за ЕС. Както за вътрешната политика, така и на европейско ниво.
Новината от последната седмица, че лидерите успяха да се съгласят на това, което на практика България предлага, е голям успех. Факт е, че трябва да бъде променен Дъблинския регламент. Той е писан в ситуации, когато не е имало толкова много конфликти. В България е имало тогава по две –три молби за убежище. В сравнение с градацията, която стигнал пика си през 2015 година, ситуацията е съвсем различна.
Вижда се сега, че търпението в германското общество започва да се изчерпва. Лидерите се разбраха затваряне на външните граници, за което повтаряме от доста време. Заедно трябва да пазим солидарно външните граници на ЕС. Бежанците по принцип търсят първото безопасно място, а не да обикалят Европа и да си търсят къде да живеят“.
Министър Захариева бе категорична, че с подписаното споразумение нищо няма да се промени за България, от гледна точка на създаване на допълнителни центрове за бежанци.
„Имаме в момента център от затворен тип, който си остава – уточни тя. - . За България нищо няма да се промени. В декларацията, която приеха лидерите, се говори за двустранен доброволен принцип. Затворихме балканския маршрут. Не трябва обаче да забравяме и да спираме да показваме на другите. Причините за напрежението са нежелание, дори бих казала егоизъм от отделните страни. Всеки по малко си е егоист и нещата не се получават. Важното е, че накрая лидерите успяха да намерят общо европейско решение, което да е дългосрочно. Изнесени центрове в близост до конфликтите. Иначе целият свят трябва да помогне на съседните държави на бежански конфликти – Ливан, Турция са такива държави. И ние ги подпомагаме.
Важно е, че се взе решение и за отделяне на повече пари за помощ за Африка. Там населението бързо расте, има много държави с конфликти. Много е важно обаче парите наистина да отиват по предназначение. Важно е, че това което искаше България, бе подкрепено от лидерите“.
Външният министър на България коментира и последните избори в Турция.
„Наблюдателите в Турция на изборите казаха, че изборите са преминали нормално със съмнения, дали са били при равен старт – коментира Екатерина Захариева. - Факт е, че бяха доста оспорвани. Имаше доста сериозни митинги в подкрепа и срещу. Увеличаването на правомощията на Ердоган на практика се случиха още с референдума. Той е силната личност в Турция от доста години. Знаете, че имаме добри отношения с тях. Много е важно как сега той ще изпълнява повече пълномощия. Нека видим как ще тръгнат нещата.
Тези избори бяха знакови за две неща. Първо – избори за това хората за втори път да потвърдят резултатите от предишните избори. Второ - видя се и, че има доста много хора, огромен процент, който като чели иска променя. Не очаквам кой знае каква промяна в политиката на Турция. Хубаво е, че България има много добри отношения с Турция. Има сериозен стокоомбен между двете държави“.
Министър Захариева заяви, че ще запомни българското европредседателство с това, че показахме, че България е една малка държава от ЕС, която успя да наложи собствени теми, като Западните Балкани.
„Не повече от 15-16 държави бяха твърдо убедени в началото на председателството ни, че две държави могат да стартират преговори – коментира Екатерина Захариева. - Сега ситуацията е различна. Има конкретни резултати. Проекти свързани с младите, с върховенството на правото. Пари на масата – започване на преговори за две от шестте държави за приемане. През 2020 година отново ще има среща на върха на Западните Балкани в Хърватска. И това ако не е конкретика“.


