ГОРЕЩ КОМЕНТАР: Има знаци, че не Борисов ще вземе първия мандат. Ядрена опция е президентът да...
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В тежка форма на лека депресия сме. Полезното за държавата е да се сформира редовно правителство. Тепърва ще разбираме какво означава Шенген на всички нива. Това мнение изрази пред БНР политологът Любомир Стефанов.
Президентът може би следващата седмица ще привиква първия, който ще отиде. Да видим как са се отразили празниците на намеренията за първия мандат, предположи той.
"Борисов е отстъпил от желанието си да бъде премиер, което беше чисто декларативно. Това, че разговорите с ДБ, БСП и ИТН продължиха и че преди Нова година се заговори за коалиционно споразумение е знак, който говори, че Борисов няма да отиде за мандата и може би ще се направи сериозен опит това да прерасне в парламентарно мнозинство", каза той.
ПП по-скоро ще участват в него, тъй като алтернативата е да бъдат в опозиция с партии, които не харесват, смята политологът.
Относно ситуацията в ПП-ДБ Стефанов посочи, че там е налице класическият сценарий за доброто и лошото ченге, но когато трябва да се сформира мнозинство, "ПП ще го изиграят рационално. В момента се възползват от ситуацията да оказват допълнителен натиск, надявам се да не преиграят". На този етап не е счупена комуникацията в отношенията им с ДБ. Те трябва да се погледнат отстрани и да променят нещата при тях, отчита той.
Любомир Стефанов определи преговори за мнозинство с втория и третия мандат като нещо "твърде хазартно и доста по-несигурно".
Ядрената опция е президентът да не подпише указа за избор на главен прокурор или да го отложи, подчерта още той.
По думите му, "ако влезем в поредната спирала от скандали, интересът към политиката ще слезе към минус 0, както е в Лапландия".
Сценарият с радикален нов спасител го играем през 15 години. Ако се появи, той ще бъде вдъхновен спасител от външни влияния, отбеляза политологът.
В заключение Стефанов призова "да спрем да гоним и преброяваме дивите зайци, а да обърнем далекогледа", защото "нещата са тук, пред нас и сега".