ГОРЕЩА ТЕМА! Вицепрезидентът Илияна Йотова с актуален коментар за Истанбулската конвенция
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Вместо да се съсредоточим върху европредседателството, трябва да се решават доста сериозни въпроси от последните дни. И единственото "лекарство" срещу тях е бързото им разрешаване. Само тоав можеда убеди нашите европейски партньори, че нещата у нас са под контрол. Това заяви пред Би Ти Ви вицепрезидентът Илияна Йотова.
"Има и едно друго съображение - че една част от законите у нас се правят с цел европредседателството ни. Но Европа не вярва на такива "хаотични" движения, които може да прави една държава. За нас е най-важното тези закони да бъдат направени не заради някой друг, а заради нас като гражадни, защото ние определено имаме нужда от тях", отбеляза Йотова.
Тя отбеляза, че антикорупционният закон е бил нарочен за "закон на БСП" и е бил атакуван именно по тази "линия". "Аз наистина в Народното събрание не чух сериозен аргумент срещу тезите, които изложи президентът във ветото. Те бяха базирани от сериозен екип експерти. Затова смятам, че най-малкото е неуважение, когато с лека ръка се отхвърлят подобни аргументи. Спасителният пояс е обсъждането в пленарна зала, където също могат да бъдат чути сериозни аргументи", коментира Илияна Йотова.
"От един такъв антикорупционен закон има нужда не само България, но и цялото европейско законодателство... Работа по тази тема е много необходима и много сложна", заяви тя и допълни, че е смутена от "наказателните клаузи за хората, които няма да имат елементарна възможност за защита". "Как ще гарантирате на хората, че сигналът им за корупция ще остане анонимен, кой ще има правото да работи с криптираната база данни", попита Йотова.
Според нея антикорупционният закон е разглеждан от "интригантската страна на въпроса", а не от неговата същинска част.
Илияна Йотова коментира и Истанбулската конвенция като отбеляза, че по-голямата част от политиците, които я коментират, изобщо не познават този документ. "Бях още в ПАСЕ, когато се зароди за първи път идеята за този документ. Познавам генезиса на този документ и тази дискусия, която се проведе през последните дни, е вярна, но тя няма нищо общо с този документ - Истанбулската конвенция. Тя бе създадена в момент, когато страшно бе повишено нивото на домашното насилие. Знаете ли, колко е различна законодателната практика в отделните страни по такъв казус?... Първо говорим за конвенция на Съвета на Европа - това означава един отворен за ратификация документ от държавите-членки. Второ - през 2017 г. Истанбулската конвенция бе приета и от европейските институции и от европейските депутати. Цялото притеснение - че има двойни стандарти, че преводът не е правилен, ето го обяснителният документ, в който изобщо не става дума за трети пол, за бракове между хомосексуалисти и т.н. Целият този документ е насочен изцяло към домашното насилие, срещу насилието над жените", заяви Йотова.
"Цялата конвенция е изградена върху превенцията, защитата и международното сътрудничество. В нея няма нищо повече", заяви вицепрезидентът.