ГОРЕЩА ТЕМА: Конституционният съдия Атанас Семов сравни резервата Алепу с разрушения сирийски град Алепо
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Безспорно е, че защитаването на природата и крайбрежната ивица е конституционно задължение. Това заяви по повод строежите върху резервата Алепу конституционният съдия проф. Атанас Семов, който сравни сегашното разрушение там със сирийския град Алепо. Мястото край Созопол попада в две зони от „Натура”, заради което природозащитници обжалваха доклада за въздействие върху околната среда.
Институциите твърдят, че строителството близо до блатото Алепу е законно, независимо че частният терен попада в две зони от „Натура 2000”. Теренът от над 20 декара на брега на морето е придобит през 2007 година. В Общия устройствен план на Созопол е включен като урбанизирана територия.
Конституционният съдия коментира и работата на съда, в който е от два месеца, назначен от квотата на президента Румен Радев.
КС трябва да проявява политическа чувствителност, но не и да работи под политически натиск. КС се състои от 12 съдии всеки от които е безспорна фигура - министър председател, главен прокурор, зам-председатели на народното събрание, върховни съдии...Това е колективен орган. Ролята на условните квоти е много ограничена заради мандата. Президентската квота се състои от 4 съдии, назначавани от трима различни президенти - Първанов, Плевнелиев и Радев, отсече той.
Не съм усетил политически натиск в съда, а обратното КС да обяснява по полезен начин и да налага своите мотивирани виждания, посочи професорът.
Да си интелигентен и отговорен човек не е комфорт, а отговорност. В КС властва абсолютно очевиден професионализъм и етика на отговорността, смята Семов.
На въпрос дали е човек на Румен Радев, Семов отсече, че е човек на отечеството. Много съм признателен на президента Радев, че с моето назначение даде ясен знак, че в КС трябва да има значимо академично присъствие.