ГОРЕЩА ТЕМА! Събитията с Габриел не са прецедент - ето какво се случи през 2005 година със Сергей Станишев

Акценти

ГОРЕЩА ТЕМА! Събитията с Габриел не са прецедент - ето какво се случи през 2005 година със Сергей Станишев

153457
на 20.03.2024
ГОРЕЩА ТЕМА! Събитията с Габриел не са прецедент - ето какво се случи през 2005 година със Сергей Станишев
Автор:   Цетан Фиков

Последвайте ни в Google News Showcase

Не разбирам каква е драмата?

препоръчано

Сергей Станишев беше избран за министър-председател на 27 юли 2005 година. В продължение на 20 дни беше министър-председател без кабинет. Кабинетът му беше гласуван на 17 август 2005 година.

Е, да тогава нямаше ПП, които да подават фалшиви декларации за двойно гражданство и да нарушават Конституцията. Нямаше “експерти” по конституционна реформа като Наско Славов да ръсят простотии в ефир, а Асен Василев беше само обикновен разградски дришльо!

Така, че нарушена Конституция има само в главата на Киро.

Никъде в Конституцията не пише, че предложените за кандидат-министрите трябва да дават съгласие да бъдат включени в проекто кабинет. Така че опорките на ППДБ за нарушаване на Конституцията са силно преувеличени.

Чл. 99. (1) Президентът след консултации с парламентарните групи възлага на кандидат за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група, да състави правителство.

(2) Когато в 7-дневен срок кандидатът за министър-председател не успее да предложи състав на Министерския съвет, президентът възлага това на посочен от втората по численост парламентарна група кандидат за министър-председател.

(3) Ако и в този случай не бъде предложен състав на Министерския съвет, президентът в срока по предходната алинея възлага на някоя следваща парламентарна група да посочи кандидат за министър-председател.

(4) Когато проучвателният мандат е приключил успешно, президентът предлага на Народното събрание да избере кандидата за министър-председател.

(5) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 106 от 2023 г.) Ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок. За служебен министър-председател се назначава измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.

(6) Редът за съставяне на правителство по предходните алинеи се прилага и в случаите на чл. 111, ал. 1.

(7) (Изм. - ДВ, бр. 106 от 2023 г.) Основна задача на служебното правителство е да организира честни и свободни избори. Ограничения в правомощията на служебното правителство могат да бъдат предвидени в закон.

Цветан Фиков, Фейсбук

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за втория ден на май - Раците си печелят врагове, трудности очакват Девите САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена за втория ден на май - Раците си печелят врагове, трудности очакват Девите
ПИК TV x
Проф. Антоанета Христова с ЕКШЪН ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Служебното правителство ще управлява дълго! ГЕРБ налага цензура на алтернативите на сглобката в трите основни телевизии (ВИДЕО) Проф. Антоанета Христова с ЕКШЪН ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Служебното правителство ще управлява дълго! ГЕРБ налага цензура на алтернативите на сглобката в трите основни телевизии (ВИДЕО)
ново
Днес: 6
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК